Pamětní mince se speciálním kompasem Járy Cimrmana vyráží na cestu kolem světa

14. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimrmanova mince

Když se Jára Cimrman vracel ze severního pólu, používat pro orientaci speciální kompas, který pro tuto příležitost vynalezl. A právě tento kompas zdobí jednu stranu pamětní mince, kterou Divadlo Járy Cimrmana společně s Radiožurnálem vydaly k 50. sezóně souboru.

Pomocí hráčů tzv. geocachingu by tři mince měly objet celý svět. Jejich cesta začala v budově Divadla Járy Cimrmana na pražském Žižkově.

„Tak ať ta mince krásně cestuje, ať se má dobře!“ Takto člen Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek a geocacher Aleš Tvrdek pokřtili tři výroční mince. Tzv. geocoiny teď geocacheři uloží do vybraných schránek a odtud pak mince poputují kolem celého světa.

Cimrmanova mince

„Mince poputuje z budovy Divadla Járy Cimrmana do budovy Českého rozhlasu, ale kolem světa,“ říká Aleš Tvrdek. A jak tedy mince budou cestovat? To vysvětluje další z organizátorů Zdeněk Hájek: „Kdo ji nalezne, vyzvedne ji, napíše, že si ji vzal, jede někam dál a tam ji zase uloží – buď do cache, nebo ji může předat kamarádovi.“

Spojení Járy Cimrmana a geocachingu není náhodné. Podle zástupců České asociace geocachingu je totiž právě největší český génius praotcem této činnosti – i když ji původně založil s jiným záměrem.

Jak dlouho budou mince do Českého rozhlasu putovat a jestli vůbec dorazí, není vůbec jisté. Podle Václava Kotka by se ale Cimrmanovi tento nápad velmi líbil, protože byl sám světoběžníkem.

autoři: vok , jpr
Spustit audio