Opatření mají být cílená. Vláda si protiřečí, výsledkem je zmatek a nefunkčnost, říká Okamura
Druhé vlně pandemie se předejít nedalo, protože se jedná o záležitost, která je relativně nová, nicméně určitě se dalo předejít plošným opatřením, myslí si předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle něj jsou opatření zmatečná, panuje informační chaos a jednotliví členové vlády si odporují a protiřečí.
„I vedoucí hygienici říkají, že ve srovnání s jarem je tady výrazně méně osob s nutností hospitalizace a jednoznačně převažují případy, které jsou bezpříznakové… A to je ta důležitá informace odborníků, od které bychom se měli odrazit,“ vysvětluje.
Čtěte také
Problém podle Okamury spočívá v něčem jiném než ve svolávání nebo nesvolávání krizového štábu po několika měsících. „Aby vládní opatření byla dobře zacílená, srozumitelná a včasná,“ myslí si.
Poukazuje také na to, že vláda říkala občanům, že bude fungovat chytrá karanténa, ale zároveň nedala žádné peníze hygieně, aby personálně posílila hygienické stanice.
„Upozorňovali jsme, že je potřeba škrtnout nepotřebné výdaje ve státním rozpočtu, jako jsou například armádní zakázky, a radši peníze přesunout na sociálně ekonomickou podporu. To vláda neudělala, takže si protiřečí i v těchto základních věcech. Vyzývá k tomu, aby to hygiena řešila, ta ale nedostala od vlády peníze a výsledkem je chaos, zmatek a nefunkčnost,“ kritizuje předseda SPD.
Roušky dobrovolně
Podle Tomia Okamury by mělo být nošení roušek na bázi dobrovolnosti u lidí, kteří nejsou rizikoví. „Jedna věc je, když je to v Praze, kde trasování a cesty jsou velmi těžko uchopitelné,“ dodává s tím, že bychom měli chránit především rizikové skupiny – seniory, lidi po operacích, onkologicky nemocné občany.
„Nedělejme zbytečná plošná opatření, lidé potřebují chodit do práce, potřebují se živit, potřebují žít,“ zdůrazňuje.
Související
-
Nákaza odpovídá našemu uvolněnějšímu chování v létě, vysvětluje hlavní hygienička Rážová
Proč je v Česku epidemie koronaviru horší než na jaře? Musíme vnímat, že se výrazně zvýšil počet provedených testů, říká hlavní hygienička Jarmila Rážová.
-
Roman Prymula: První vlnu jsme zvládli až moc dobře, přestali jsme být ostražití. Nakažených přibude
Světová zdravotnická organizace považuje rychlost šíření covidu-19 u nás za znepokojující. Nepodcenili jsme přípravu na pokračování pandemie?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.