Opatření mají být cílená. Vláda si protiřečí, výsledkem je zmatek a nefunkčnost, říká Okamura

Druhé vlně pandemie se předejít nedalo, protože se jedná o záležitost, která je relativně nová, nicméně určitě se dalo předejít plošným opatřením, myslí si předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle něj jsou opatření zmatečná, panuje informační chaos a jednotliví členové vlády si odporují a protiřečí.

„I vedoucí hygienici říkají, že ve srovnání s jarem je tady výrazně méně osob s nutností hospitalizace a jednoznačně převažují případy, které jsou bezpříznakové… A to je ta důležitá informace odborníků, od které bychom se měli odrazit,“ vysvětluje.

Čtěte také

Problém podle Okamury spočívá v něčem jiném než ve svolávání nebo nesvolávání krizového štábu po několika měsících. „Aby vládní opatření byla dobře zacílená, srozumitelná a včasná,“ myslí si. 

Poukazuje také na to, že vláda říkala občanům, že bude fungovat chytrá karanténa, ale zároveň nedala žádné peníze hygieně, aby personálně posílila hygienické stanice.

„Upozorňovali jsme, že je potřeba škrtnout nepotřebné výdaje ve státním rozpočtu, jako jsou například armádní zakázky, a radši peníze přesunout na sociálně ekonomickou podporu. To vláda neudělala, takže si protiřečí i v těchto základních věcech. Vyzývá k tomu, aby to hygiena řešila, ta ale nedostala od vlády peníze a výsledkem je chaos, zmatek a nefunkčnost,“ kritizuje předseda SPD.

Roušky dobrovolně

Podle Tomia Okamury by mělo být nošení roušek na bázi dobrovolnosti u lidí, kteří nejsou rizikoví. „Jedna věc je, když je to v Praze, kde trasování a cesty jsou velmi těžko uchopitelné,“ dodává s tím, že bychom měli chránit především rizikové skupiny – seniory, lidi po operacích, onkologicky nemocné občany.  

„Nedělejme zbytečná plošná opatření, lidé potřebují chodit do práce, potřebují se živit, potřebují žít,“ zdůrazňuje.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.