Odpolední siesta a zimní sporty jen v halách? Klima se rychle a dramaticky mění, popisuje klimatolog
První dubnový víkend byste s trochou nadsázky mohli vyrazit k vodě. Podle předpovědi počasí můžou teploty dosáhnout 25 až 27 °C. „Naše klima se mění a mění se tak dramaticky a rychle, že se budeme muset připravit na to, že naše příroda i způsob, kterým žijeme a jakým fungujeme, velmi utrpí. Rok 2024 směřuje k tomu, že zřejmě bude opět zlomem absolutní teplotní rekord, který padl minulý rok,“ říká klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV Aleš Farda.
Letos už bylo výjimečně teplo také v únoru a v březnu. V Česku byl vůbec nejteplejší březen od roku 1961 a únor byl dokonce nejteplejší v historii měření celosvětově vůbec. Ty extrémy jsou častější a intenzivnější. Na co se tedy máme připravit? Že tohle bude nový standard?
Obávám se, že do značné míry ano. Jak jsem zmiňoval, příroda se vlivem člověkem hnané změny klimatu poměrně rychle mění. Musíme se připravit na to, že projevy klimatu, v jakém žijeme, budou mnohem divočejší, nevypočitatelnější. A budeme se muset rozloučit s mnoha vzory, které známe z minulosti. O tom, jak má třeba vypadat zima, jak má vypadat jaro.
To znamená, že predikce pro zimní sporty není u nás úplně šťastná.
Ano, zimní sporty jsou bohužel smutná záležitost nejen třeba pro sportovce. V podstatě se blížíme do doby, kdy se zimní sporty budou muset přestěhovat do klimatizovaných hal.
Jsou lidé, kterým náhlé změny počasí nedělají fyzicky dobře. Máte nějakou radu, jak se výkyvům teplot přizpůsobit?
Tím nejvýraznějším projevem změn jsou vlny veder, zejména od poloviny jara a v létě. Je třeba sledovat doporučení lékařů, vyhýbat se zátěži ve vedrech, přiměřeně hospodařit s pitným režimem. Do budoucna nás asi čekají diskuse o tom, nakolik má smysl třeba siesta i v podmínkách střední Evropy, tak jak ji známe nyní ze Středomoří.
Můžeme podle teplot na začátku dubna odvodit, jaký bude zbytek jara nebo jaké nás čeká léto? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
„Především dotyčného rychle zchladit.“ Přehřátí organismu nese příznaky jako opilost, popisuje lékař
Zátěž současných veder s sebou nese riziko přehřátí, zejména u starších lidí. Spíše než doplnit tekutiny je třeba člověka v takovém stavu vodou polít.
-
„Je fakt horko, ale mažeme se.“ Tropická vedra v Česku trápí turisty, práci ztěžují i policistům
V Česku tento týden stále panuje vlna veder. Především v Čechách se podle hydrometeorologického ústavu přepisovaly maximální teploty. V Praze vedro doléhá nejen na turisty.
-
Netřeba být úzkostlivý, samo horko srdce netíží. Vysoký tlak je ovšem potřeba hlídat, říká kardiolog
„Měřit si tlak při každém pohybu a rozčilení by zbytečně stresovalo, čili je potřeba být uměřený,“ myslí si kardiolog Petr Widimský. Jak s tlakem souvisí dehydratace?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.