Od komunismu k Solidaritě
Svobodné myšlenky pronikaly i k nám: Příběh spolupráce českého a polského disentu
Léto 1989 přineslo konec pronásledování opozice v sousedním Polsku. Bývalí polští disidenti ukrývali pozdějšího šéfa Bezpečnostní informační služby Stanislava Devátého, kterého soud ještě v srpnu 1989 potrestal dvaceti měsíci vězení. Azyl našel právě v Polsku. O spolupráci československého a polského disentu a pronikání svobodných myšlenek od sousedů z Polska je další díl našeho seriálu.
Na rohu pražského Václavského náměstí a Jindřišské ulice byl v roce 1989 vchod do Polského kulturního střediska. Pro Čechy to byl tehdy ostrůvek svobodné literatury, hudby a také informací. Tehdejší československá média totiž o překotném dění v Polsku raději moc nemluvila. Ośrodek kultury polskiej ale tyto informace nabízel.
Čeští a polští disidenti na hranicích popíjeli rum a diskutovali, jak svrhnout společného tyrana
Pro svobodomyslné Čechy a Slováky žijící v tuhé normalizaci představovalo Polsko sedmdesátých a osmdesátých let okno na Západ.
Kontakt s polskou opozicí a jejími zkušenostmi měl československý disent už před rokem 1989. Na konci 80. let se disidenti scházeli v hraničních horách. Přes čáru přenášeli samizdatovou literaturu a přímo na hranici se diskutovalo. Schůzky se podařilo tajit před tajnou policií.
Velká setkání disidentů na československo-polské hranici se ve druhé polovině 80. let konala jednou do roka. V Polsku je organizoval člen regionálního výboru odborů Solidarita v Dolním Slezsku Miroslaw Jasiński, dnes ředitel Městské galerie ve Vratislavi. Pravidelně asi dvakrát měsíčně se na hranici scházeli i kurýři a vyměňovali si samizdatové knížky.
Kurýři měli propracovaný systém domlouvání schůzek. Hraniční sloupky totiž byly očíslované. Poláci jim dali ženská jména a vymysleli systém výpočtu data setkání, který znali i jejich kolegové v Československu. I když telefony byly odposlouchávané, šifrování fungovalo.
Poslední velké setkání polské opozice s českým disentem se odehrálo v létě 1989. Tehdy už byli někteří polští disidenti po červnových polosvobodných volbách poslanci Sejmu a měli diplomatické pasy. Zajeli do Prahy i za Václavem Havlem na Hrádeček a za Alexandrem Dubčekem do Bratislavi. Své kolegy informovali o záměru zorganizovat ve Vratislavi Přehlídku nezávislé československé kultury.
O festivalu na začátku listopadu 89 bude poslední díl našeho seriálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.