SERIÁL

3) Polsko v roce 1989: Nová vláda si s komunisty vyřizovat účty nechtěla. Zemi trápila inflace a prázdné regály

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lech Walesa a Tadeusz Mazowiecki

Před třiceti lety se začal drolit blok socialistických zemí. V sousedním Polsku se odehrály částečně svobodné volby. Opozice je maximálně využila a prosadila vznik nekomunistické vlády. Ta měla zemi vyvést z hluboké krize. Právě o tom pojednává další díl našeho seriálu.

Inflace, která postihla Polsko po červnových volbách, dosáhla meziročně více než 600 %. Některé zboží bylo na příděl. Řešení situace měla navrhnout nová vláda. Polská sjednocená dělnická strana si chtěla nechat právo ji sestavit. Premiérem se měl stát dosavadní ministr vnitra Czeslaw Kiszczak, který za komunistickou stranu vedl jednání s opozicí u kulatého stolu.

První nekomunistický premiér v sovětském bloku Tadeusz Mazowiecki: Nikdy nebudu loutkou

Tadeusz Mazowiecki v roce 1989

Katolický intelektuál, novinář, poslanec a první nekomunistický premiér v bývalém východním bloku.

Část poslanců lidové a demokratické strany, které spolupracovaly s komunisty, se vzbouřila proti tomu, že vládu má sestavit člověk, který se podílel na represích výjimečného stavu v roce 1981. Toho využil lídr Solidarity Lech Walesa a nabídl těmto stranám koalici. Polská sjednocená dělnická strana už neměla většinu ke schválení vlády.

Prezident Wojciech Jaruzelski tedy pověřil sestavením vlády představitele opozice Tadeusze Mazowieckého přijatelného pro všechny. Jedna z předních osobností Solidarity už před výjimečným stavem, šéfredaktor Týdeníku Solidarita, hlavního časopisu opozice. V 80. letech byl poradcem Lecha Walesy a účastnil se jednání u kulatého stolu. Zároveň byl ale také činný v katolické církvi.

Václav Malý: Bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski byl velmi kontroverzní postavou

Wojciech Jaruzelski

Před 25 lety se začal bortit komunismus v Polsku. Na rozdíl od Husáka nebo Kádára ale polská hlava státu přijala určitou zodpovědnost. Stačí to?

12. září tak mohl přednést v Sejmu svou nástupní řeč a poslanci schválili složení nové vlády. Historik Antoni Dudek připomíná, že Mazowieckého vláda nebyla úplně nekomunistickým kabinetem. Premiér a většina ministrů sice nebyli komunisté, ale Polská sjednocená dělnická strana si podržela čtyři křesla ve vládě. Ovládala resort obrany a vnitra. Komunisté tedy měli kontrolu nad armádou a tajnými službami.

Hlavním úkolem nové vlády bylo zkrotit obrovskou inflaci a naplnit zase obchody zbožím. Drastický ozdravný plán ministra financí Leszka Balcerowicze podpořili i komunističtí poslanci. Začal se zavádět od ledna 1990.

Na vyřizování si účtů s exponenty komunistického režimu Poláci nemysleli. Podle tehdejšího senátora za Solidaritu Bogdana Lise věděli, že musejí dát ostatním zemím socialistického bloku příklad nenásilného přechodu k demokracii, aby se to i tam stalo nekrvavou cestou. S opozicí v jiných zemích Poláci udržovali úzké kontakty.

Jaká byla spolupráce československé a polské opozice? O tom je už další díl seriálu.