Od komunismu k Solidaritě

Polsko v roce 1989: Nová vláda si s komunisty vyřizovat účty nechtěla. Zemi trápila inflace a prázdné regály

Před třiceti lety se začal drolit blok socialistických zemí. V sousedním Polsku se odehrály částečně svobodné volby. Opozice je maximálně využila a prosadila vznik nekomunistické vlády. Ta měla zemi vyvést z hluboké krize. Právě o tom pojednává další díl našeho seriálu.

Inflace, která postihla Polsko po červnových volbách, dosáhla meziročně více než 600 %. Některé zboží bylo na příděl. Řešení situace měla navrhnout nová vláda. Polská sjednocená dělnická strana si chtěla nechat právo ji sestavit. Premiérem se měl stát dosavadní ministr vnitra Czeslaw Kiszczak, který za komunistickou stranu vedl jednání s opozicí u kulatého stolu.

Část poslanců lidové a demokratické strany, které spolupracovaly s komunisty, se vzbouřila proti tomu, že vládu má sestavit člověk, který se podílel na represích výjimečného stavu v roce 1981. Toho využil lídr Solidarity Lech Walesa a nabídl těmto stranám koalici. Polská sjednocená dělnická strana už neměla většinu ke schválení vlády.

Prezident Wojciech Jaruzelski tedy pověřil sestavením vlády představitele opozice Tadeusze Mazowieckého přijatelného pro všechny. Jedna z předních osobností Solidarity už před výjimečným stavem, šéfredaktor Týdeníku Solidarita, hlavního časopisu opozice. V 80. letech byl poradcem Lecha Walesy a účastnil se jednání u kulatého stolu. Zároveň byl ale také činný v katolické církvi.

12. září tak mohl přednést v Sejmu svou nástupní řeč a poslanci schválili složení nové vlády. Historik Antoni Dudek připomíná, že Mazowieckého vláda nebyla úplně nekomunistickým kabinetem. Premiér a většina ministrů sice nebyli komunisté, ale Polská sjednocená dělnická strana si podržela čtyři křesla ve vládě. Ovládala resort obrany a vnitra. Komunisté tedy měli kontrolu nad armádou a tajnými službami.

Hlavním úkolem nové vlády bylo zkrotit obrovskou inflaci a naplnit zase obchody zbožím. Drastický ozdravný plán ministra financí Leszka Balcerowicze podpořili i komunističtí poslanci. Začal se zavádět od ledna 1990.

Na vyřizování si účtů s exponenty komunistického režimu Poláci nemysleli. Podle tehdejšího senátora za Solidaritu Bogdana Lise věděli, že musejí dát ostatním zemím socialistického bloku příklad nenásilného přechodu k demokracii, aby se to i tam stalo nekrvavou cestou. S opozicí v jiných zemích Poláci udržovali úzké kontakty.

Jaká byla spolupráce československé a polské opozice? O tom je už další díl seriálu.

autoři: Pavel Novák ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.