Od hrnčířské dílny k táborníkům. Dvojkola Světlušky cestují po Vysočině

V táboře u Lamberka v Březníku na Vysočině mají natahané provázky. Vedou třeba do jídelny nebo k toaletám.  Jedná se totiž o tábor pro nevidomé děti a provázky slouží k tomu, aby navedly táborníky tam, kam potřebují i bez doprovodu. Tábor v Březníku byl cílem středeční výpravy v rámci cest Jedeme pro Světlušku.

Celá čtveřice, která se rozhodla, že pojede 30 kilometrů, vyrazila z Tasova. Právě tam se nalézá speciální dílna Aliterra od sdružení Slepíši, ve které se nevidomé děti učí pracovat s hlínou a vytvářejí tam různé hrnčířské věci.

„Takové figurky z hlíny, vypadá to moc krásně,“ chválí redaktor Radiožurnálu Martin Karlík, který šlapal na jednom z tandemových kol.

Kopce dávaly hlavně zpočátku pěkně zabrat, na jednom z nich jel slabozraký Karel Novotný. „Člověk by nečekal, že na těch rovinkách budou takové kopce. Docela jsme si mákli,“ přiznává.

Po třiceti kilometrech výprava dorazila do Lamberka v Březníku, respektive do tábora pro nevidomé děti, který pořádá organizaci Život trochu jinak. Přijeli zrovna ve chvíli, kdy táborníci stavěli vodovod pomocí trubek ze všeho možného, ať už z ruliček toaletního papíru nebo z toho, co kde našli.

„Udělali potrubí, a tím teď vedou vodu z kbelíku na jedné straně tábora na druhou,“ přibližuje Martin Karlík.

Živě se budeme hlásit nejen ve vysílání Radiožurnálu, ale také na našich sociálních profilech: na instagramu, facebooku a twitteru.

A jak vypadá celá organizace tábora? „Některé děti jsou zcela nevidomé, některé mají různý stupeň zrakového postižení. Stará se o ně devět chatičkových vedoucích, chatičky máme po čtyřech, kde jsou ubytované děti,“ popisuje vedoucí tábora Petra Benedíková.

Středeční cesta v rámci projektu Jedeme pro Světlušku přinesla 15 tisíc korun pro Nadační fond Světluška, a to za třicet ujetých kilometrů. Pro Světlušku se jede opět v pátek.

autoři: Jiří Chum , Martin Karlík , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

Jak přispět Světlušce?

 

Dárcovská DMS

Podpořte nás zasláním jednorázové nebo dlouhodobé dárcovská SMS na číslo 87 777 ve tvaru:

DMS SVETLUSKA 30 nebo DMS TRV SVETLUSKA 30

DMS SVETLUSKA 60 nebo DMS TRV SVETLUSKA 60

DMS SVETLUSKA 90 nebo DMS TRV SVETLUSKA 90

DMS SVETLUSKA 190 nebo DMS TRV SVETLUSKA 190

Telefonní číslo
87 777