S okolním světem komunikují jen dotyky. Akce Jedeme pro Světlušku pomáhá hluchoslepým z Uherského Hradiště

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Těsně před cílem
0:00
/
0:00

Odstartovala akce Jedeme pro Světlušku, projekt Českého rozhlasu, který chce pomoc nevidomým. Za každý kilometr, který cyklisté ujedou, totiž sponzor daruje 500 korun Světlušce. Během první trasy zatím cyklisté na dvojkolech projeli trasu kolem Baťova kanálu a skončili v Uherském Hradišti, kde pobývají klienti sdružení LORM, které se stará o hluchoslepé. Přímo na místě natáčel jeden z nich, reportér Ľubomír Smatana.

Sledujeme arteterapii, kterou vede Zdena Jelínková. Každý z hluchoslepých klientů má u sebe vlastního průvodce, který s ním komunikuje prostřednictvím dotyků.

Jednou z těchto průvodkyň je Jana. Přímo vedle ní sedí moderátor Radiožurnálu Petr Král. Ten zavírá oči a pokouší se zažít pocity nevidomého (byť slyšícího). Jana mu radí, jak složit květinu. 

„S klientkou obvykle komunikuji hmatem, případně taktilním znakovým jazykem nebo písmeny, která se vpisují do dlaně,“ popisuje Jana. Klienti a jejich průvodci tak spolu dokážou komunikovat téměř o čemkoliv. 

„Každý klient má jednoho asistenta. Je to náročná práce, průvodce to musí bavit. Ale každá práce, kterou chcete dělat dobře, je náročná,“ usmívá se Zdena Jelínková.

Právě sdružení LORM projekt Světluška dlouhodobě pomáhá.

Podívejte se, jak si s první trasou Jedeme pro Světlušku poradil nevidomý cyklista Aleš Moravec: