Ochrana vody v soukromých studních

18. květen 2005
Vaše téma

Dnes si povídáme o tom, co bychom měli vědět o vodě, která nám teče z kohoutků. Ať už má svůj zdroj ve veřejném vodovodu nebo v soukromé studni na naší parcele. Na soukromé studny si posvítíme právě teď. Je jich sice, na rozdíl od těch veřejných zdrojů pitné vody méně, v České republice přibližně jen 10 procent, ale pokud bychom zanedbali kontrolu, tak je to veliké riziko. Přestože svou domácnost napájíme z individuálního zdroje, jedna věc by měla být stejná.

Přestože svou domácnost napájíme z individuálního zdroje, jedna věc by měla být stejná. Kvalita pitné vody i v soukromé studni musí odpovídat normám. Doktor František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu z praxe ví, že právě tyto soukromé zdroje jsou, co se hygieny týká, velmi zranitelné.

Kožíšek: Většinou se u nich nepoužívá žádná ochrana. Zdroj velkého vodovodu má ochranné pásmo. Majitele soukromých studní žádný zákon netlačí k tomu, aby se prováděla údržba a kontrola kvality jejich vody. Jistě jsou studny s vynikající kvalitou pitné vody, ale i takové s velkým zdravotním rizikem.

Nikdo nás nenutí vodu kontrolovat, říká doktor Kožíšek, to však neznamená, že ji můžeme podcenit. Jaká jsou nejčastější rizika?

Kožíšek: Je to blízký zdroj možného znečištění, třeba hnojiště, pak stav nejvyššího okolí, zda se tam může držet voda, pastvina pro dobytek a tak dále. Třetí věcí je samostatná konstrukce studny, do které by neměla zatékat dešťová voda, nepadali živočichové.

Záleží také na tom, co všechno se odehrává v blízkosti soukromého zdroje vody. Jestli jsou tam například pole, kde se intenzivně hnojí, riziko znečištění vody tu je. Stejným ohrožením je i to, pokud se v blízkosti studny nachází netěsnící septik nebo žumpa. V případě, když se majitel studny domnívá, že nic takového nehrozí, je stejně potřeba vodu pravidelně kontrolovat.

Kožíšek: Po zimě a před zimou prohlédnout konstrukci studny, těsnění a čistit ji asi tak za osm let. Důvodem pro rozbor vody by měla být jakákoli událost, třeba průtrže mračen, při zákalu v čerpané vodě, změně jejího vzhledu, pachu, prostě toho, co dříve nemívala.

Rozbory vody provádějí akreditované laboratoře, buď vzorky odeberou samy, nebo je dodá majitel studny.

Kožíšek: Pokud si odběr děláme sami, je potřeba mít sterilní lahvičku, vodu nelze odebrat do jakékoliv nádoby.

Na výsledek rozboru si majitel studny počká přibližně týden, to jde o takzvaný rozbor krácený, orientační. Pokud ale je podezření, že voda obsahuje škodlivé látky, například pesticidy, může trvat dva až tři týdny .

autor: vva