O problémech justice v Česku
Dobrý den, hezký poslech Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu vám přeje Vladimír Kroc. Vítejte u poslechu dalšího vydání pravidelného pořadu O kom se mluví. Hostem dnešního dílu je ministr spravedlnosti Pavel Němec. Dobrý den pane ministře. Na úvod možná naivní otázka. Šéf resortu si nevybírá své náměstky?
Host (Pavel Němec): Samozřejmě šéf resortu si vybírá svoje náměstky a protože jsme ve vládní koalici, tak je taková zvyklost, že na některá ministerstva jsou náměstci nominováni z koaličních politických stran. My máme některé náměstky na jiných resortech, ať už na resortech KDU-ČSL nebo Sociální demokracie a také na našich resortech jsou náměstci nominovaní za KDU-ČSL nebo Sociální demokracii.
Moderátor (Vladimír Kroc): Vy jistě víte, proč jsem se zeptal. Protože mne zajímá, jak se do vaší blízkosti dostal Paroubkův člověk, v uvozovkách, Jiří Vyvadil?
Host (Pavel Němec): No jednoduché. Na základě doporučení Sociální demokracie.
Moderátor (Vladimír Kroc): Vy jste si musel vybrat?
Host (Pavel Němec): Ale tak nemusel jsem si vybrat. Pravda že a to přiznám, že jsem respektoval nominaci Sociální demokracie a v tu dobu, kdy jsem pověřil a ještě, řekněme že to nebylo jmenováním, bylo to pověřením, tedy v rámci stáže doktora Vyvadila, který je soudcem Nejvyššího správního soudu, což je všeobecně známo, tak nebyly známy takové skutečnosti, které se později ukázaly. Já jsem hodně mírumilovný člověk, ale to, co pan doktor Vyvadil nakonec předváděl, tak to už i na mne bylo opravdu moc.
Moderátor (Vladimír Kroc): Víte, laika to možná překvapí, právě to, že se soudce Nejvyššího státního soudu, který kromě jiného řeší politické kausy, ocitne na Ministerstvu spravedlnosti. To není střet zájmů?
Host (Pavel Němec): To by právě neměl řešit. Když Sociální demokracie přišla s tím, že chce nominovat doktora Vyvadila, jakožto soudce Nejvyššího správního soudu k tomu, aby vykonával, vykonával funkci náměstka, tak jsem se sešel s předsedou Nejvyššího správního soudu doktorem Baxou a hovořili jsme o tom, jak nastavit kritéria pro působení doktora Vyvadila, aby nemohlo dojít ani náznakem k tomu, že by se dostával do nějakého střetu zájmu. Dohodli jsme se s doktorem Baxou a jsou na to samozřejmě nějaká výměnná korespondence, že doktor Vyvadil bude řešit pouze koncepční otázky justice zcela v duchu zákonu o soudech a soudcích, který připouští, že může jít soudce na stáž také na ministerstvo k využití svých justičních zkušeností. A pokud by skutečně řešil pouze koncepční otázky justice, to znamená, jaká má být organizace soudnictví, zda má být, jsou-li čtyřstupňové nebo třístupňové, jaké udělat, jakou udělat novelu procesních pravidel tak, aby soudní řízení běželo rychleji, tak je to jistě zcela v pořádku a nikoho by to ani nenapadlo. Mimochodem. Není to první případ soudce, který je na stáži na Ministerstvu spravedlnosti. Vzpomeňme jenom například doktora Baxu, doktora Cihláře, kteří byli náměstky ministra Motejla, poté ještě tam byli za ministra Bureše. Pak odešli zpět do soudnictví a nikomu to nepřipadalo žádným způsobem divné. Prostě proto, že se věnovali své práci, své odborné práci a nedělali na ministerstvu politiku.
Moderátor (Vladimír Kroc): Co tedy neměl na starosti přesně, jako váš náměstek, doktor Vyvadil? Reformu soudnictví?
Host (Pavel Němec): Koncepční otázky justice. Tak přesně to stálo v tom pověřovacím dekretu.
Moderátor (Vladimír Kroc): Kdy a jak jste se dozvěděl, že Jiří Vyvadil bez vašeho vědomí a podle instrukcí premiéra jednal s podnikatelem Tomášem Pitrem?
Host (Pavel Němec): Dozvěděl jsem se to, tuším poprvé od televize Nova, když po mně požadovali vyjádření.
Moderátor (Vladimír Kroc): Co si myslíte o tom, že prohlásil, že pan Pitr je nesrovnatelně korektnější než vy. Opravdu jste měli ideální vztahy?
Host (Pavel Němec): Já si myslím, že to jenom dokresluje ty dnešní mediální výroky doktora Vyvadila. To, co jsem říkal už několik týdnů. Prostě to, že doktor Vyvadil nemůže pracovat na Ministerstvu spravedlnosti. Tečka.
Moderátor (Vladimír Kroc): Kdy jste to zjistil, že tam nemůže pracovat? Až po té schůzce s Tomášem Pitrem? Nebo jste to už věděl předtím?
Host (Pavel Němec): Tak já už jsem to věděl nějakou dobu předtím nebo jsem dospíval k tomuto přesvědčení. S doktorem Vyvadilem jsem několikrát hovořil v tom, aby zvolil nějakou kultivovanou cestu nazpátek do justice. Nicméně má přání nevyslyšel, jak v současné době vylezlo na světlo, tak také doktor Baxa, předseda soudu s ním hovořil opakovaně, aby dbal svých soudcovských povinností a nevěnoval se politické agendě. Jak ty apely od doktora Baxy, tak ode mne vyznívaly zcela naprázdno a proto bohužel muselo být přikročeno k tomuto řešení. Jak říkám, já jsem mírumilovný člověk, cítím loajalitu a kolegialitu ke kolegům z vládní koalice, ale prostě co je moc, to je moc. Ten pohár už přetekl.
Moderátor (Vladimír Kroc): Řekl jste. Muselo být přikročeno k tomuto řešení. Právě předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa odvolal souhlas se stáží doktora Vyvadila na ministerstvu. Takto to znělo oficiálně. Ale je to označováno často za vaší fintu, abyste ho nemusel odvolávat a neohrozil tak křehkou koalici?
Host (Pavel Němec): Já jsem byl připraven doktora Vyvadila odvolat. Ta má vyjádření o tom, že se nebojíme, jako Unie svobody, jakýchkoliv odvetných kroků, byla zcela zřejmá. To je, to byl naprosto, naprosto srozumitelný postoj. My jsme v této věci samozřejmě vedli konzultace i v předsednictvu Unie svobody a bylo jasné, že mám mandát dělat to, co je pro justici prospěšné. Nikoliv to, co by bylo prospěšné pro doktora Vyvadila. Takže já jsem byl rozhodnut. Na druhou stranu. Krok doktora Baxy oceňuji, protože to ukazuje, že i soudci mezi sebou si dokáží vypořádat své problémy. Kdo jiný než předseda příslušného soudu by měl hodnotit příslušného soudce, zda se chová v souladu se soudcovskou etikou, v souladu se zákonem o soudech a soudcích.
Moderátor (Vladimír Kroc): Nepotřeboval byste toto jako třeba satisfakci, kdybyste ho, přece jenom, ty vztahy byly vyhrocené, mohl odvolat vy osobně?
Host (Pavel Němec): Ale tak já nejsem mstivý. Podívejte se, mně šlo o to, aby justice fungovala, aby, aby to nevrhalo špatné světlo jak na ministerstvo, tak na justici. Prostě není možné, aby z funkce, byť je na stáži na ministerstvu, dělal politiku a nebo se dokonce věnoval nějakým konkrétním kausám. My jsme prostě o tom s doktorem Baxou hovořili na začátku stáže pana doktora Vyvadila. Dohodli jsme se jasně na tom, že se bude věnovat výhradně koncepčním otázkám a nebude řešit žádnou dennodenní nebo každodenní agendu, nějakou exekutivní agendu, řešit nějaké konkrétní kausy.
Moderátor (Vladimír Kroc): Josef Baxa poslal pana Vyvadila na dovolenou. Vyzval ho, aby se vzdal místa soudce. Jinak proti němu povede kárné řízení. Konzultovali jste spolu tyto kroky?
Host (Pavel Němec): Já jsem telefonoval dnes s panem doktorem Baxou. On mne informoval o tom zhruba, jak proběhl rozhovor mezi vedením soudu. Nebyl to jenom doktor Baxa, ale bylo to celé vedení soudu. Tedy místopředseda, předseda kolegia, předsedkyně soudcovské rady a doktorem Vyvadilem. Prezentoval mi konečné stanovisko funkcionářů soudu. Tedy to, že vyzývají doktora Vyvadila k rezignaci na soudcovský mandát a já jsem to prostě vzal na vědomí. Protože, jestliže justice je schopna si sama tyto své problémy vypořádat, tak tomu dávám každopádně přednost, protože je potom vyloučeno, abychom byli obviňováni, že nějakým způsobem tlačíme na soudce, ovlivňujeme je a nebo něco jiného. Takže každopádně to řešení, které je uvnitř soudcovského stavu, tak mu dávám přednost.
Moderátor (Vladimír Kroc): Premiér Paroubek obratem kritizoval váš postup v případu vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Proč jste to označil za odvetu?
Host (Pavel Němec): To jsem jí zdůvodnil. Já jsem říkal, že předseda vlády se k této problematice žádným způsobem předtím nevěnoval a najednou si na to vzpomněl. No tak, je to takový, já neříkám jako, že by to byl kdoví jak dlouhý bič, ale je to aspoň takový, malý klacek, kterým může pohrozit. My jsme o tom dneska hovořili krátce. Předseda vlády konstatoval, odeslal jsem místopředsedovi vlády dopis. Místopředseda vlády mi odpověděl a je to pro mne zavařená záležitost. Já jsem prostě jasně řekl a zdokumentoval, že závazek katarského státu, že bude pokračovat v trestním řízení na té nejvyšší možné politické úrovni nebo diplomatické úrovni. Že to je prostě závazek suverénního státu. Takže s tím prostě není možné žádným způsobem polemizovat.
Moderátor (Vladimír Kroc): Pokud to naši posluchači nevědí, jak jste zdůvodnil premiérovi, že princ zůstal v Kataru zatím na svobodě nepotrestán.
Host (Pavel Němec): No tak podívejte se. Tam běží trestní řízení. To znamená. V České republice také jsou určité doby a ne, že by to byla naše dobrá vizitka, ale ta délka řízení v Kataru zatím nijak nevybočuje z našich standardních poměrů. Mimochodem, aby posluchači se také trošku uklidnili. Tak ten katarský občan si v České republice, v českém vězení odseděl významnou část toho trestu. On zhruba za 3 měsíce by mohl žádat o podmínečné propuštění. Takže to, že by z toho nějak vyváznul beztrestně. O tom nemůže být ani řeči. Zhruba za 2, 3 měsíce by mohl požádat o podmínečné propuštění a to prostě byla doba, kdy ji strávil v českém vězení. Takže já si myslím, že je to celé trošku nafouknutá bublina. Je to rok stará věc a myslím si, že teď se prostě momentálně hodila, ale já doufám, že se celkově atmosféra v policii zklidní.
Moderátor (Vladimír Kroc): Radiožurnál v pořadu Pod kůží uvedl, že zástupci vašeho ministerstva opakovaně vyjednávali s katarskými emisary. Schůzku měl zprostředkovat podnikatel Martin Bayer. Všech schůzek se zúčastňoval váš náměstek Ivo Hartmann. Vy osobně až té poslední. Je to pravda? Můžete k tomu něco říci?
Host (Pavel Němec): Já to ostře odmítám. Kdo je prostě u nás emisarem? My jsme se nikdo z ministerstva se nestýkal s žádným zástupcem obviněného, zástupcem obžalovaného, s nějakým pokoutným zprostředkovatelem. Pokud tím emisarem máte na mysli jednání s diplomatem akreditovaným na území České republiky, stejně tak, jako je to ambasador Spojených států nebo ambasador Polska, tak samozřejmě ano. Já si nedokážu představit a že ty schůzky byly i mediálně prezentovány a tito lidé konsultovali tyto záležitosti i na jiných úrovních. Pokud vím, na městském soudu, na státním zastupitelství a jestli je to diplomat akreditovaný v České republice, tak já si nedokážu představit, že bych nevyhověl žádostem o schůzku s diplomatem, který má na starosti a je akreditován u hlavy státu, u prezidenta republiky k diplomatické činnosti, že bych s ním nějakým způsobem řekl, že s ním nebudu mluvit. To je naprosto absurdní.
Moderátor (Vladimír Kroc): Běžně se takové schůzky odehrávají v soukromém bytě. Jak to prý se odehrávalo, podle našich informací.
Host (Pavel Němec): Schůzky se odehrávají různě. Buď se odehrávají v rezidencích. Například s panem, bývalým velvyslancem Evropské unie Cibrianem jsem se velmi často setkával v restauracích. Často například velvyslanec Spojených států pořádá večeře ve své rezidenci. No a stát Katar, jak známo, tady nemá budovu, nicméně tady vyvíjí diplomatickou činnost a jakou prostoru si pro takové jednání zvolí, je čistě na rozhodnutí toho diplomata. Jestli uspořádá jednání v hotelu nebo si pronajme nějakou residenci pro svoji potřebu. Navíc i jiné státy tady nemají vlastní objekt a mají tady v pronájmu nějaké objekty, ve kterých vykonávají diplomatickou činnost.
Moderátor (Vladimír Kroc): Poslanec ODS Marek Benda prosadil vypuštění trestného činu zneužívání informací obchodního styku, lidově řečeno tunelování, z nového trestního zákoníku. Jak je to možné a vy jste to prý dopustil?
Host (Pavel Němec): No tak to je také takový, malinký klacek, ale zaprvé. Nebyl to pozměňovací návrh Marka Bendy. Byl to pozměňovací návrh celého ústavně právního výboru. Tam, jak známo, sedí poslanci všech politických stran. Takže to nějak extrémně přisuzovat Marku Bendovi asi není úplně fér. Na druhou stranu musím říci, že nejde o vypuštění celé skutkové podstaty, tak říkajíc celého paragrafu, jde o vypuštění pouze jednoho odstavce. Trestný čin zneužívání informací v obchodním styku samozřejmě zůstává v trestním zákoně a já poté, co se objevila tato mediální diskuse, tak jsem zadal, zadal zpracování seriózních právních analýz. To nejsou právní analýzy to, že někdo shodou okolností nosí titul doktora práv a angažuje se v nějaké politické straně a hned má právo na názor. To jistě právo má, ale já si chci nechat ještě do zasedání Poslanecké sněmovny udělat skutečně stanoviska těch, kteří jsou uznáváni jako nejlepší kapacity v oboru trestního práva. Já zatím říkám, že fakticky takové jednání, tedy to tunelování, zůstává trestním činem, byť by mělo být stíháno, pokud by takový zákon byl přijat, podle jiných ustanoveních, ať už je to ustanovení o podvodu, ustanovení o poškozování věřitele či ustanovení o porušování povinností při správě cizího majetku. Takže nikdo nechce chránit tuneláře. To ani náhodou a v žádném případě.
Moderátor (Vladimír Kroc): Poslední dobou premiér Paroubek si s ostatními členy vlády, kteří nejsou přímo z ČSSD hodně dopisuje. Je to i váš případ, kdy vás vlastně vyzval dopisem k vysvětlení právě té kausy? Je to tak, že je už koalice vlastně jenom formální?
Host (Pavel Němec): Tak to víte, je také před volbami. Každý se potřebuje nějak zviditelnit. Já si myslím, že koalice by se měla chovat kolegiálně. Měla by se chovat jako koalice. Já si myslím, že funkčnost vlády ohrožená není. Vláda funguje. Ale samozřejmě každý volí před volbami takové prostředky ke zviditelnění, které pro svoji stranu považuje za výhodné.
Moderátor (Vladimír Kroc): Tak to byl šéf Unie svobody-DEU ministr spravedlnosti Pavel Němec. Děkuju za rozhovor a nashledanou.
Moderátor (Vladimír Kroc): Živé telefonáty, které teď budeme vysílat, nejsou redigovány a vyjadřují osobní názory posluchačů. 221552155 nebo 221552255. To jsou vám jistě známá čísla, která jsou vám teď k depozici. Připomínám, že v první části pořadu O kom se mluví byl hostem ministr spravedlnosti Pavel Němec. Máte možnost se k rozhovoru vyjádřit. Dobrý den.
Názor posluchače: Pavel Levý, Pardubice. Pan ministr Němec říká, že nevěděl, co za persónu pan doktor Vyvadil je, když ho přijímal na ministerstvo? Ale přeci musel vědět, že pan doktor Vyvadil byl poslancem Federálního shromáždění Československé socialistické republiky a jako takový se nepostavil proti pendrekovému zákonu. Hlasoval pouze agent STB Bartončík. Mimochodem pan doktor Vyvadil je zetěm pana doktora Kučery, tehdejšího předsedy socialistické strany. To je všechno. Děkuji.
Moderátor (Vladimír Kroc): Děkuji. Vzali jsme to hodně ze široka. Jenom připomínám, že hostem byl Pavel Němec. Dobrý den.
Názor posluchače: Já myslím, že pan doktor Němec by měl být obviněn za kuplířství.
Moderátor (Vladimír Kroc): A proč si to myslíte a kdo si to myslí?
Názor posluchače: S tím princem a s těma děvčatama.
Moderátor (Vladimír Kroc): Můžete se klidně představit, jestli chcete.
Názor posluchače: Štěpánek.
Moderátor (Vladimír Kroc): Děkujeme za váš názor. Dobrý den.
Názor posluchače: Já jsem panu ministrovi nedávno zaslal nález Ústavního soudu v kause, která trvala 7 roků a což bylo jako hodně a to mne rozrušilo, že Nejvyšší soud vůbec si odvolání zřejmě nepřečetl a klidně vydal rozsudek v můj neprospěch i když....
Moderátor (Vladimír Kroc): Promiňte, že vám skáču do řeči, ale bohužel zdá se, že ten problém je širší, než nám teď dovoluje čas ho probrat. Když se na náš třeba obrátíte písemně nebo na náš záznamník, určitě se tomu budeme věnovat, ale teď jenom, pokud ve stručnosti se snažíme slyšet vaše názory, vaše reakce na konkrétní věci, které zazněly v rozhovoru O kom se mluví s ministrem spravedlnosti. Dobrý den.
Názor posluchače: Jiřík. Já bych jenom chtěl říci svůj laický názor voliče, že pan ministr Němec na mne působí jako nejlepší ministr spravedlnosti, kterého jsme dosud měli. Je o něm nejvíce slyšet a nebojí se i prostě nějakých těch radikálnějších zásahů. I proti autoritám. Děkuju a nashledanou.
Moderátor (Vladimír Kroc): Děkuju za stručnost. Nashledanou. Dobrý den.
Názor posluchače: Jarda, Praha. Já bych měl na pana ministra takový dotaz.
Moderátor (Vladimír Kroc): Promiňte. Otázky se už nekladou. Maximálně řečnické. On neodpoví.
Názor posluchače: Jestli se bude zabírat kausou výběrovýho řízení na dálniční systém, kde je rozdíl 7 miliard, protože si myslím, že pan ministr, by toto mělo být jako trestný čin, když takhle občany okrádá o takovýto peníze, tímto výběrovým řízením. Protože sám navrhuje, aby za dvě piva to bylo vzatý jako trestní čin. Na takovejhlech malichernostech tento pan ministr, ministr dopravy, jestli taky Ministerstvo spravedlnosti se bude zajímat o takovýhle korupce, když říkají, že všichni bojujou proti korupci? Mně to připadá, že tady se každej řídí heslem. Kradeš málo, zavřou tě, kradeš hodně, stane se z tebe generál.
Moderátor (Vladimír Kroc): Mějte se hezky. Nashledanou. Prosím, kdo je tam dál?
Názor posluchače: Jak Kukačka. Mně pan ministr rétoricky připadá jako perfektní úředník, který prostě mluví o nějakých absolutně, prostě formálních záležitostech, ale co občanské, jaksi občanská angažovanost? Když tady běželo o Setuzu a vytunelování Setuzy nebo převedení do rukou nějakých, řekl bych, gangsterů zahraničních, snažil se, aby to zůstalo v majetku státu, protože je to poměrně strategický podnik, tak nevím, jestli soudce má přímo zakázáno se občansky angažovat. To je jedna věc. Potom, co se týče pana ministra samotnýho. Tak jeho volební nebo takovej, hodně předvolební billboard říkal. Peníze z privatizace ve prospěch školství. Ale přece každá privatizace je tunel a to vám už dneska řeknou i velmi erudovaní politologové.
Moderátor (Vladimír Kroc): Vyslechli jsme vás. Máme ještě poslední telefonát. Děkujeme za váš názor a nashledanou. Poslední, závěrečný telefon do pořadu O kom se mluví. Dobrý den.
Názor posluchače: Kovář, Brno. Prosím vás. Já bych se chtěl taky k tomu vyjádřit. My jsme byli rozkradeni v 90. letech. Družstvo Stavba a my se 13 let soudíme. Tady, aby bylo teda vidět, jako na našem případě, jak prostě tady fungujou soudy. 13 let se soudíme. Ti lidi, kteří to udělali, tak měli být trestáni. Jenže tenkrát byla od pana Havla nějaká amnestie a na ně se dokonce vztahoval § zneužití cizí věci. Byli amnestováni tito lidé. Dokonce tito lidé, někteří z nich dělali konkurzy. Agro Prostějov, jo. Tak, aby bylo prostě vidět, v jakým prostředí my žijeme. To bych chtěl říci.
Moderátor (Vladimír Kroc): Díky za váš telefonát a nashledanou. To je tedy tečka za dnešním vydáním pořadu O kom se mluví. Naším dnešním hostem byl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu vám přeje Vladimír Kroc. Nashledanou.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.