O maják na ostrově Oak Island pečuje spolek penzistů. Cesta na vrchol ovšem není pro každého
Ostrov Oak Island leží u pobřeží Severní Karolíny a už z dálky je patrné, že jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst je zdejší maják. Není sice historicky cenný, ale je výjimečný tím, že se o jeho provoz starají dobrovolníci z okolních obcí. A má ještě jednu zvláštnost – ne každý se odváží vyšplhat až na jeho vrchol.
Jeff je jedním z dobrovolných průvodců, kteří se dvakrát týdně vydávají se zájemci o výhled do krajiny na vyhlídkovou plošinu majáku do výšky skoro 40 metrů. Abyste mohli vyšplhat nahoru, musíte být starší než 9 let a mít pevné boty. Snadno splnitelné podmínky. Ale je v tom přece jen jeden háček.
„Náš maják nemá spirálové schodiště. Je jediný, který ho ve Spojených státech nepoužívá. Místo toho máme kovové stupátkové žebříky jako na lodích. K výstupu tedy potřebujete obě ruce. Dolů se leze stejně jako nahoru, tedy čelem k žebříku,“ vysvětluje Jeff.
Když se ptá, jestli má někdo nějaký dotaz, nechci hned házet flintu do žita a vydávám se s ostatními do nitra majáku.
Jediný svého druhu
Dnešní maják na ostrově Oak Island je už čtvrtý na tomto místě. První tu postavili v roce 1794. Ten současný tu bliká do noci a mlhy od roku 1958. Úzký, šedočerný tubus s proskleným vrškem připomíná spíš vodojem nebo kosmickou raketu než maják.
Nahoru vede jako na komín několik žebříků. Vylezl jsem dva – a stačilo mi to. Bob říká, že asi tak 15 % návštěvníků to před polovinou výstupu vzdá, takže nejsem tak velká výjimka.
Bob Ahlers také patří k dobrovolníkům, kteří se starají o dnes už ne státní, ale obecní maják. Byl jedním z posledních postavených na pobřeží. Světelné signály po zavedení radarů a satelitní navigace ztrácely smysl. Dodnes ale pomáhá rybářům, aby na moři měli jistotu, že přístav už je blízko.
Atrakce i pomoc pro rybáře
Maják patřil federální pobřežní stráži až do roku 2004. Pak se ale stal přítěží pro státní rozpočet. Město Caswell Beach nechtělo o svou atrakci přijít a maják koupilo.
O jeho údržbu a zpřístupnění turistům se začal starat Spolek přátel majáku složený hlavně z místních penzistů, pro které je to vítaná aktivita. Každý rok až na vrchol dovedou 6 tisíc turistů. Další desítky tisíc si jich přijdou prohlédnout nejdostupnější první patro majáku.
Prohlídka majáku je zdarma, a tak místní vydělávají hlavně na prodeji suvenýrů – hrnků, pohlednic nebo knížek. Spolek podporuje taky řada dárců. Provoz majáku včetně elektřiny pak hradí pobřežní stráž.
Z vršku majáku se vrátila paní Delayna – červená, zpocená, ale nadšená, protože tak vysoko prý ještě nikdy nebyla. No, a já tam taky nebyl. A nebudu. Škoda, že je to jediný maják v Americe, ve kterém není klasické schodiště.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V neděli hrozí v Česku silné bouřky a přívalové deště. Padat mají dvoucentimetrové kroupy
-
,Odeberu jí občanství,‘ reagoval Trump na komičku O'Donnell. Kritizovala postup vlády při povodních
-
V modelu STEM klesla podpora Spolu. Hnutí STAN předběhlo SPD, Motoristé jsou pod 5 procenty
-
ONLINE: Ukrajinská tajná služba zabila ruské agenty. Podezírá je ze smrti plukovníka SBU