Nová protilátka funguje proti všem hlavním mutacím koronaviru, potvrdili čeští vědci

Čeští vědci potvrdili účinnost nové dvojité protilátky proti všem hlavním mutacím koronaviru. A to na živém viru. O jejich úspěchu píše prestižní časopis Nature. Protilátku vyvinul mezinárodní tým vědců, experti teď vyjednávají s farmaceutickými společnostmi o zahájení klinické studie.

Nová protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace koronaviru: britskou, jihoafrickou a brazilskou. Testy zároveň ověřily, že protilátka chrání i před původním kmenem viru.

Čtěte také

„Toto se podařilo potvrdit nejenom s využitím experimentálních modelů, založených na různých pseudovirech a podobně, ale bylo to potvrzeno i s využitím skutečně životaschopného viru,“ upřesňuje pro Radiožurnál Daniel Růžek z Biologického centra Akademie věd.

Za úspěchem stojí výzkumné laboratoře z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV. Dvojitou protilátku vyvinuli švýcarští vědci z Biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně.

„Kombinujeme dva typy protilátek do jedné molekuly. V tomto případě je protilátka stejně nebo i více účinná než protilátkové koktejly, ale dokážeme ji připravit za zlomek nákladů,“ vysvětluje Růžek s tím, že proti běžně využívaným monoklonálním protilátkám si zase virus dokáže rychle vyvinout rezistenci. A to v řádu dnů. „Je to velký vykřičník z hlediska používání protilátek proti covidu-19,“ dodává.

Lidské zámky v plicích myší

Vědci v preklinické studii otestovali protilátky na myších. Nemohli ale využít běžné laboratorní myši, protože jim koronavirus žádné závažné potíže nezpůsobuje. Na svých buňkách nemají správné zámky, do kterých by mohl koronavirový klíč zapadnout. A tak vědci museli do myších plic tyto lidské zámky (receptory ACE2) dostat.

Čtěte také

„Uměle jsme připravili nemnožící se virus, který dokázal proniknout do buněk myších plic, a tento lidský protein tam vnést. Tím jde navodit citlivost myších buněk k lidskému patogenu,“ vysvětluje zástupce ředitele Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV Jan Procházka.

Mezinárodní tým vědců teď vyjednává s farmaceutickými společnostmi o zahájení klinické studie, aby mohl dvojitou protilátku otestovat na lidech.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.