„Nikdy už nikdo nebude takový jako ona.“ Truchlící Britové se loučí s královnou Alžbětou II.

Největší audioportál na českém internetu

Smuteční průvod kráčel pohřebním tempem 75 kroků za minutu, rakev byla zakryta královskou standartou Velké Británie, na které spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953. | Foto: Victoria Jones, Reuters

„Jsou to momenty, kdy se celá země semkne dohromady. Jsou velmi vzácné a netrvají dlouho,“ říká muž, který chce naposledy vzdát hold královně

Spojené království drží smutek. V pondělí bude mít pohřeb Alžběta II., dosud nejdéle sloužící britská panovnice. Její rakev je teď v sídle britského parlamentu, který je přístupný ve dne i v noci lidem, kteří se chtějí přijít osobně s královnou rozloučit.

Osobní rozloučení s královnou vnímá rodilá Londýňanka Laura jako něco, co by prostě měla udělat: „Ona je ikonou, pro nás pro všechny. Už nikdy nikdo nebude takový jako ona. Nemyslím si, že se jí někdo vyrovná.“

Cesta, jak dát najevo emoce

K Alžbětě II. prý cítí obrovskou pokoru. Do fronty před Westminsterem se proto vydala odhodlaně, ovšem trochu nalehko.

„Přišla jsem docela nepřipravená, moc jsem to nepromyslela. Mám s sebou jen malý batůžek s vodou a lehkým svetříkem. Lidé mi tu říkají můžeš se dostat na řadu klidně až brzy ráno, což doufám nebude můj případ, ale uvidíme.“

Prožíváme těžké období. Moc bychom potřebovali, aby u toho všeho s námi královna byla. Je to obrovská ztráta.

Královská rodina se loučí s královnou Alžbětou ve Westminsterském paláci. Na snímku jsou (zleva) zachyceni král Karel III., princezna Anna, královna manželka Camilla, viceadmirál Timothy Laurence, William, princ z Walesu, princ Harry, vévoda ze Sussexu, S

Mnohem optimističtější vyhlídky má Rupert, který je po pěti hodinách už skoro v polovině cesty do Westminsterského sálu.

„Je to jediná cesta, jak můžu dát najevo své emoce, svůj vděk, své poděkování. Královna tady byla vždy a byla úžasná. Jsem si jistý tím, že Karel III. bude podobný, ale momentálně prožíváme těžké období a moc bychom potřebovali, aby u toho všeho s námi byla královna. Je to obrovská ztráta.“

Až jeden milion lidí

Do britské metropole přijel z Birminghamu jen takříkajíc na otočku, kterou ale zopakuje ještě po víkendu v den královnina pohřbu. S úsměvem mi říká, že ona za to stojí.

Čtěte také

Toto jsou momenty, kdy se celá země semkne dohromady. Jsou velmi vzácné a netrvají dlouho. Ale člověk by se jich měl zúčastnit.“

A o tuto účast usilují statisíce lidí. Britské úřady se nebály mluvit až o jednom milionu těch, kteří do sídla britského parlamentu k rakvi královny budou chtít zavítat. Není ale jisté, že se to všem podaří. Zájemci by měli počítat s tím, že můžou na svou příležitost čekat až třicet hodin.

Související