Některé zpravodajské weby pracují se lží. A lež není právně postižitelná, varují odborníci ve Speciálu Radiožurnálu

Názory a způsob vyjadřování na internetu a sociálních sítích, to je mimo jiné součástí obrazu, který si o nás vytvářejí ostatní. Přitom reálné osobnostní rysy se od vystupování na internetu podle experta na sociální média Josefa Šlerky významně neliší.

„Lidé na sociálních sítích nejsou někým jiným,“ zdůrazňuje ve Speciálu Radiožurnálu s moderátorkou Helenou Šulcovou. Osobnostní rysy, které se projevují na internetu, se od těch projevujících se v realitě nijak neliší. „Jen na internetu vynaložíme menší energii na vynadání někomu,“ domnívá se Josef Šlerka.

Zpravodajské portály mají podle jeho názoru pomáhat lidem v rozhodování. „Můžeme respektovat nadsázku, ale je důležitý okamžik, když se zpravodajství předkládá tak, že to vyhovuje nějaké politické linii a zároveň jsou to zprávy lživé,“ upozorňuje s tím, že mnohé zpravodajské portály dlouhodobě pracují s hoaxy.

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty v té souvislosti připomíná, že v Česku působí řada prokremelských webů. „Velmi často šíří věci, které mají téměř vždy jednoznačný cíl – tedy mají snahu podkopat vládu. Výsledkem má být pochopení, že Rusko dělá všechno dobře a Evropa špatně.

Čtěte také

Demokratizace žurnalistiky může být spojena s vulgaritou

Portál Neovlivni.cz zařadil mezi prokremelské weby i portál Bez politické korektnosti, za kterým stojí Radek Velička. „Serveru Neovlivni.cz chci poděkovat za skvělou reklamu,“ hodnotí toto zařazení. Podle jeho názoru inteligentní konzument mediálního trhu zjistí, kde se pravda nachází. Odmítá však, že by weby, za nimiž stojí, šířily nenávist. „Je to nadsázka,“ říká například o srovnání Angely Merkelové s Hitlerem.

Advokát Aleš Rozehnal, který se zabývá mediálním právem připomíná elitářství klasických médií, zatímco ta internetová jsou plebejská. „Každý na nich může vyjadřovat svůj názor. To přispívá k demokratizaci žurnalistiky,“ domnívá se. Tato demokratizace však může být spojena s vulgaritou a také může narážet na právní limity. „Lhát se ale může donekonečna, protože lež není postižitelná právem,“ dodává.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , šše
Spustit audio