„Někdo přijde a vše vyhodí do koše.“ Zástupci VŠ protestují proti způsobu zavedení distanční výuky v Praze

Rektoři vyzvali politiky a úředníky, aby nerozhodovali o protikoronavirových opatřeních na školách bez předchozí konzultace se zástupci škol. Reagovali tak na rozhodnutí pražské hygieny z předchozího týdne. Jak si akademici představují rozhodování o opatřeních na školách? Hostem Tomáše Pancíře byl Petr Sklenička, předseda České konference rektorů. 

Zástupci vysokých škol v pondělí vyzvali politiky a úředníky, aby nerozhodovali o protiepidemických opatřeních na univerzitách bez předchozí konzultace s rektory. Nelíbí se jim, že se v Praze rozhodlo o zavedení výuky na dálku na vysokých školách bez jejich vědomí.

„Vývoj jsme očekávali, proto jsme se celé léto připravovali. Vysoké školy schvalovaly různé manuály a semafory, a to napříč fakultami, s krizovými štáby. Poté, co se to schválilo, najednou někdo přijde a všechno vyhodí do koše. Aniž by se s námi poradil,“ shrnuje pocity zástupců vysokých škol Petr Sklenička, předseda České konference rektorů a také rektor ČZU.

„Rozhodnutí nakonec není tak špatné, vadí nám ale, že se rozhodlo bez nás,“ dodává. „Každá vysoká škola má svá specifika, je obtížné vše shrnout do jedné krabice. Někteří mají více kontaktní výuky – například lékaři, jiní mají vyšší zastoupení společenských věd, kde přechod na distanční výuku není tak obtížný,“ zdůrazňuje.

Mají vysoké školy dost informací, aby se mohly rozhodovat samostatně? A ovlivní stávající situace kvalitu výuky na vysokých školách? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová