„Někdo přijde a vše vyhodí do koše.“ Zástupci VŠ protestují proti způsobu zavedení distanční výuky v Praze

Rektoři vyzvali politiky a úředníky, aby nerozhodovali o protikoronavirových opatřeních na školách bez předchozí konzultace se zástupci škol. Reagovali tak na rozhodnutí pražské hygieny z předchozího týdne. Jak si akademici představují rozhodování o opatřeních na školách? Hostem Tomáše Pancíře byl Petr Sklenička, předseda České konference rektorů. 

Zástupci vysokých škol v pondělí vyzvali politiky a úředníky, aby nerozhodovali o protiepidemických opatřeních na univerzitách bez předchozí konzultace s rektory. Nelíbí se jim, že se v Praze rozhodlo o zavedení výuky na dálku na vysokých školách bez jejich vědomí.

„Vývoj jsme očekávali, proto jsme se celé léto připravovali. Vysoké školy schvalovaly různé manuály a semafory, a to napříč fakultami, s krizovými štáby. Poté, co se to schválilo, najednou někdo přijde a všechno vyhodí do koše. Aniž by se s námi poradil,“ shrnuje pocity zástupců vysokých škol Petr Sklenička, předseda České konference rektorů a také rektor ČZU.

„Rozhodnutí nakonec není tak špatné, vadí nám ale, že se rozhodlo bez nás,“ dodává. „Každá vysoká škola má svá specifika, je obtížné vše shrnout do jedné krabice. Někteří mají více kontaktní výuky – například lékaři, jiní mají vyšší zastoupení společenských věd, kde přechod na distanční výuku není tak obtížný,“ zdůrazňuje.

Mají vysoké školy dost informací, aby se mohly rozhodovat samostatně? A ovlivní stávající situace kvalitu výuky na vysokých školách? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , als

Související