Nejde o katastrofu, koronavirus je jedna z dalších viróz kolem nás, říká odborník na genetiku
Informace, které se dostávají k veřejnosti o koronaviru, často nejsou vědecky podložené a dochází k přehnané reakci. Říká to Miroslav Červinka z Ústavu lékařské biologie a genetiky v Hradci Králové, podle kterého je důležité nedopustit, aby došlo k nárůstu infikovaných, tedy dodržovat hygienu, mýt si ruce, omezit kontakt… Moderátorka Patricie Strouhalová ale s panem profesorem mluvila i o genetice, imunitě a třeba také o tom, jak se dívat na cílené modifikace lidského genomu.
Související
-
Některé probiotické kultury mohou zmírňovat pocity deprese, tvrdí mikrobiolog Petr Ryšávka
Ve střevech má každý jeden a půl kilogramu bakterií. Mají vliv na imunitu i psychiku, vysvětluje mikrobiolog Petr Masarykovy univerzity v Brně.
-
Postbiotika a imunitní systém: „Je to nadějný koncept, který musíme zkoumat,“ říká lékař Jabandžiev
Lékař Petr Jabandžiev se podílí na výzkumu postbiotik a v rozhovoru rozebírá i prebiotika či probiotika. Fungují skutečně tak, jak se dosud předpokládalo?
-
I v genetice jsou emoce. Forenzní znalec nesmí nadržovat...
Jediná, okem téměř neviděná stopa na místě činu – a neuvěřitelné množství informací, které z ní forenzní genetici dokážou vyčíst. „Dnes už poznáme nejen pohlaví, al...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.