Některé probiotické kultury mohou zmírňovat pocity deprese, tvrdí mikrobiolog Petr Ryšávka
Zažíváme období mikrobiomové genocidy, přerušuje se přenos z maminky na dítě. Mohou za to porody císařským řezem i nadužívání antibiotik, která vyvraždí všechny nepřátelské, ale i přátelské bakterie, varuje odborník na mikrobiální kultury. 70 procent naší imunity se skrývá ve střevech, poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie. Nevhodně zvoleným probiotikem můžete potíže zhoršit, proto se jako první na světě zaměřujeme na vývoj individualizovaných probiotik.
Související
-
Postbiotika a imunitní systém: „Je to nadějný koncept, který musíme zkoumat,“ říká lékař Jabandžiev
Lékař Petr Jabandžiev se podílí na výzkumu postbiotik a v rozhovoru rozebírá i prebiotika či probiotika. Fungují skutečně tak, jak se dosud předpokládalo?
-
Nakrmte svou střevní mikroflóru. Pavel Maurer nabízí pár tipů na správnou výživu
Čím víc bakterií máme ve svých střevech, tím nižší je pravděpodobnost, že budeme nemocní. Bakterie žijící v našem trávicím ústrojí jsou pro nás velmi prospěšné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.