Některé probiotické kultury mohou zmírňovat pocity deprese, tvrdí mikrobiolog Petr Ryšávka
Zažíváme období mikrobiomové genocidy, přerušuje se přenos z maminky na dítě. Mohou za to porody císařským řezem i nadužívání antibiotik, která vyvraždí všechny nepřátelské, ale i přátelské bakterie, varuje odborník na mikrobiální kultury. 70 procent naší imunity se skrývá ve střevech, poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie. Nevhodně zvoleným probiotikem můžete potíže zhoršit, proto se jako první na světě zaměřujeme na vývoj individualizovaných probiotik.
Související
-
Postbiotika a imunitní systém: „Je to nadějný koncept, který musíme zkoumat,“ říká lékař Jabandžiev
Lékař Petr Jabandžiev se podílí na výzkumu postbiotik a v rozhovoru rozebírá i prebiotika či probiotika. Fungují skutečně tak, jak se dosud předpokládalo?
-
Nakrmte svou střevní mikroflóru. Pavel Maurer nabízí pár tipů na správnou výživu
Čím víc bakterií máme ve svých střevech, tím nižší je pravděpodobnost, že budeme nemocní. Bakterie žijící v našem trávicím ústrojí jsou pro nás velmi prospěšné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...