Naprogramovat si ideálního partnera? Ve vztahu člověka a stroje je naděje, říká spoluautorka Digitálního spisovatele
Budeme už brzy číst knihy z pera umělé inteligence? Český rozhlas představil projekt Digitální spisovatel – sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě. „Důležitými milníky jsou emoce, náhoda a prvek chaosu. Až je bude umělá inteligence umět, bude těžko rozlišitelná od přirozené inteligence,“ říká Dita Malečková, odbornice na AI. „Texty jsme mohli udělat mnohem lidštější, chtěli jsme ale zachovat stadium, v němž můžeme rozeznat strojově generované texty.“
Může v době algoritmů vůbec ještě existovat svobodná vůle? Jakým způsobem Digitální spisovatel hledá nové, netržní cesty, jak se prosadit? A kde začíná a končí etika neuronových sítí? Poslechněte si celý rozhovor.
Sérii povídek Digitálního spisovatele najdete na audioportálu mujRozhlas. Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval. Výsledkem je pět povídek – sci-fi, milostný příběh, detektivka, horor a historický román.
Související
-
Alois Jirásek a Elon Musk v jednom. Neuronové sítě už umí napsat povídku, s nápadem přišli Češi
Budeme už brzy číst knihy, které napsaly neuronové sítě? Český rozhlas sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě.
-
Podívejte se na budoucnost očima umělé inteligence
Hostem dalšího dílu podcastu Budoucnost R je fiktivní vědkyně Nela Chytrá, kterou kompletně vytvořila kreativní neuronová síť Digitální spisovatel.
-
Češi vyvíjejí speciálního chatbota. Zlepší lidem náladu a pomůže s pamětí, slibují si od projektu
Čeští vývojáři připravili speciálního chatbota, který bude bojovat proti pocitům osamění a zlepší lidem paměť i náladu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka