Naprogramovat si ideálního partnera? Ve vztahu člověka a stroje je naděje, říká spoluautorka Digitálního spisovatele

20. leden 2021

Budeme už brzy číst knihy z pera umělé inteligence? Český rozhlas představil projekt Digitální spisovatel – sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě. „Důležitými milníky jsou emoce, náhoda a prvek chaosu. Až je bude umělá inteligence umět, bude těžko rozlišitelná od přirozené inteligence,“ říká Dita Malečková, odbornice na AI. „Texty jsme mohli udělat mnohem lidštější, chtěli jsme ale zachovat stadium, v němž můžeme rozeznat strojově generované texty.“

Může v době algoritmů vůbec ještě existovat svobodná vůle? Jakým způsobem Digitální spisovatel hledá nové, netržní cesty, jak se prosadit? A kde začíná a končí etika neuronových sítí? Poslechněte si celý rozhovor.

Sérii povídek Digitálního spisovatele najdete na audioportálu mujRozhlas. Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval. Výsledkem je pět povídek – sci-fi, milostný příběh, detektivka, horor a historický román.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...