Češi vyvíjejí speciálního chatbota. Zlepší lidem náladu a pomůže s pamětí, slibují si od projektu
Čeští vývojáři připravili speciálního chatbota, který bude bojovat proti pocitům osamění a zlepší lidem paměť i náladu. Speciální dialogy a paměťové hry běží v systému vyvinutém na pražské ČVUT. Tým Alquist díky němu pravidelně získává vysoká hodnocení v prestižní soutěži Amazon Alexa Prize.
Testovací prototyp vypadá jako 10centimetrová kartonová krychle s výrazným zeleným tlačítkem nahoře. „Zapneme tlačítko a konverzační umělá inteligence začne mluvit,“ ukazuje Petr Marek ze startupu PromethistAI.
„Jarmila“, jak se chatbot představil, je zatím vývojovou fází projektu. Jméno a výsledný vzhled v tuhle chvíli nehrají roli. Vývojáři pracují především na samotném systému. Připravovaný chatbot bude s uživateli komunikovat přes všechna on-line zařízení, která jsou vybavená mikrofonem a reproduktorem.
Virtuální terapeut
Čtěte také
Projekt by svým uživatelům měl připomínat kamaráda. Kamaráda velmi trpělivého, chytrého a stále pozitivně naladěného, vypočítává Sandra Tejnecká: „Dlouhodobou vizí je mít konverzační inteligenci, která bude uměl plnit roli virtuálního terapeuta.“
Rozhovor s člověkem, zvlášť se školeným, bude pravděpodobně vždy hodnotnější než rozprava s chytrým reproduktorem. Na druhou stranu populace v rozvinutých zemích stárne, a chatboti, kteří budou se svými uživateli procvičovat paměť a pomáhat jim bojovat s pocitem osamění, by mohli práci terapeutům podstatně ulehčit.
Vedení konverzace bude umět chatbot analyzovat a v případě podezření na zhoršování stavu uživatele – půjde třeba o deprese nebo o zhoršování kognitivního onemocnění – by lékaři dostali varování. To by mohlo pomoci zachytit u pacientů jejich nemoci v dřívějších fázích.
Snažíme se dialogy vyvíjet tak, aby navozovaly člověku dobrou náladu, aby se chtěl bavit a umět zlepšovat.
Sandra Tejnecká
Na rozdíl od už existujících aplikací bude připravovaný chatbot upravovat cvičení a úkoly tak, aby odpovídaly aktuálnímu stavu uživatele.
Do konce roku na trhu?
Vyvíjený chatbot využívá unikátní algoritmy Alquist, což je studentský projekt ČVUT. Za sebou má několik úspěchů v americké soutěži Amazon Alexa Prize. Jde v ní o milion dolarů. Připadnou tomu, kdo zvládne naprogramovat chatbota, který zvládne konverzovat o čemkoliv.
„V soutěži, které jsme se účastnili, byla meta 20minutový rozhovor. My dokážeme rozhovor natáhnout na mnohem delší dobu. Na druhou stranu čeština je mnohem složitější jazyk než angličtina,“ upozorňuje Petr Marek.
V těchto dnech začínají první série testů zařízení. Komerční produkt by mohl být k dispozici do konce roku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zadržela podezřelého ze střelby v Kostelci nad Černými lesy. Na místě jsou dva mrtví
-
Do Prahy přijíždějí krátkodobí návštěvníci. Rychlá turistika město jen opotřebovává, kritizuje starostka
-
Česko zasáhly bouřky. Z Německa se přiřítil silný vítr, déšť či kroupy mají padat po celých Čechách
-
Čeští fotbalisté podlehli na Euru do 21 let Německu 2:4 a přišli o možnost postupu do čtvrtfinále