Chatovací bot, který si s vámi skutečně povídá. Jan Šedivý představuje úspěšný český program

19. červen 2019

Dokázali byste se kamarádit s programem? Jan Šedivý společně s týmem studentů z ČVUT vyvinul speciálního chatovacího bota. Jmenuje se Alquist a zaujal i porotu soutěže Amazon Alexa Prize. V soutěži obhájil druhé místo.

Alquist? To prý není jen tak obyčejný chatovací bot. Umí si s vámi totiž povídat o tom, co vás zajímá, ale zároveň se při interakci přizpůsobuje tomu, co máte rádi. Funguje přitom na funkci strojového učení.

„Machine learning, to je něco jako učit kanárka říkat slova. Ale dialogy jako třeba z pískoviště nebo baru nemáme,“ zdůrazňuje Jan Šedivý. Ze všeho nejdřív se tak Alquist učí odpovědi na faktické otázky.

Stroje, které člověku rozumí, mu budou pomáhat. Otvírá to nové možnosti.
Jan Šedivý

„Když se někdo zeptá, kdo je prezident Spojených států, Alquist odpoví. Bez toho, že byste znovu jmenovali Trumpa, se pak můžete znovu zeptat, jak stará je jeho manželka nebo kolik váží a měří. To už je dialog, který stroj dovede udělat. A dokážeme ho aplikovat na všechny osoby.“

Experiment Speciál: Vítejte v životě 4.0. Seznamte se s roboty, obchodem budoucnosti a příjemnou matematikou

Marku Liškovi se nelíbilo, jak se ve škole vyučovala matematika. A tak vymyslel vlastní učebnici. Předvede ji na speciálním večeru Experimentu

Třetí přednáškový večer Radiožurnál vysílal z české centrály Microsoftu. Tématem byla práce, vzdělání a zábava 4.0. Speciál se proto věnoval robotizaci, umělé inteligenci a dokonce i strachu z matematiky. Podívejte se na videozáznam nebo si prohlédněte online reportáž přímo z místa.

Dokud navíc bude Alquist připojený k internetu, dokáže si s vámi povídat téměř o čemkoliv. „Alquist se ale vždy musí připojit do výpočetních center, která jsou v Americe. Takže je tam bohužel zpoždění,“ upozorňuje Jan Šedivý.

Bot zatím mluví jen anglicky

Mimochodem, Alquist zatím mluví pouze anglicky. Zatím. „Chtěli bychom, aby byla celá věc v češtině. Bohužel jsme malý národ. A všichni chtějí prodávat, tak se nejprve prodává na trzích, kde je víc zákazníků. Ale stroje dnes už česky mluví, a tak je to jen otázka krátké doby, kdy bude česky umět i nějaký social chatbot.“

autoři: Vojtěch Koval , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.