Chatovací bot, který si s vámi skutečně povídá. Jan Šedivý představuje úspěšný český program
Dokázali byste se kamarádit s programem? Jan Šedivý společně s týmem studentů z ČVUT vyvinul speciálního chatovacího bota. Jmenuje se Alquist a zaujal i porotu soutěže Amazon Alexa Prize. V soutěži obhájil druhé místo.
Alquist? To prý není jen tak obyčejný chatovací bot. Umí si s vámi totiž povídat o tom, co vás zajímá, ale zároveň se při interakci přizpůsobuje tomu, co máte rádi. Funguje přitom na funkci strojového učení.
„Machine learning, to je něco jako učit kanárka říkat slova. Ale dialogy jako třeba z pískoviště nebo baru nemáme,“ zdůrazňuje Jan Šedivý. Ze všeho nejdřív se tak Alquist učí odpovědi na faktické otázky.
Stroje, které člověku rozumí, mu budou pomáhat. Otvírá to nové možnosti.
Jan Šedivý
„Když se někdo zeptá, kdo je prezident Spojených států, Alquist odpoví. Bez toho, že byste znovu jmenovali Trumpa, se pak můžete znovu zeptat, jak stará je jeho manželka nebo kolik váží a měří. To už je dialog, který stroj dovede udělat. A dokážeme ho aplikovat na všechny osoby.“
Experiment Speciál: Vítejte v životě 4.0. Seznamte se s roboty, obchodem budoucnosti a příjemnou matematikou
Třetí přednáškový večer Radiožurnál vysílal z české centrály Microsoftu. Tématem byla práce, vzdělání a zábava 4.0. Speciál se proto věnoval robotizaci, umělé inteligenci a dokonce i strachu z matematiky. Podívejte se na videozáznam nebo si prohlédněte online reportáž přímo z místa.
Dokud navíc bude Alquist připojený k internetu, dokáže si s vámi povídat téměř o čemkoliv. „Alquist se ale vždy musí připojit do výpočetních center, která jsou v Americe. Takže je tam bohužel zpoždění,“ upozorňuje Jan Šedivý.
Bot zatím mluví jen anglicky
Mimochodem, Alquist zatím mluví pouze anglicky. Zatím. „Chtěli bychom, aby byla celá věc v češtině. Bohužel jsme malý národ. A všichni chtějí prodávat, tak se nejprve prodává na trzích, kde je víc zákazníků. Ale stroje dnes už česky mluví, a tak je to jen otázka krátké doby, kdy bude česky umět i nějaký social chatbot.“
Související
-
Český program Alquist studentů z ČVUT skončil v soutěži Amazon Alexa Prize na 2. místě
O úspěchu českých studentů v rozhovoru. Podrobnosti o aplikaci Cash Reader. Brněnští vývojáři ji naprogramovali, aby ulehčili placení nevidomým lidem. Moderuje Josef Kluge
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.