Alois Jirásek a Elon Musk v jednom. Neuronové sítě už umí napsat povídku, s nápadem přišli Češi
Budeme už brzy číst knihy, které napsaly neuronové sítě? Český rozhlas představil svůj projekt Digitální spisovatel – sérii povídek, které nenapsal člověk, ale právě neuronové sítě. „Experimentujeme s literárními texty generovanými neuronovými sítěmi. Jde to výzva lidské tvořivosti, jsme zvědaví na reakce lidí,“ říkají pedagožka a filozofka Dita Malečková a odborník na umělou inteligenci Jan Tyl, kteří na projektu spolupracovali.
Na audioportálu mujRozhlas teď návštěvníci najdou sérii povídek Digitálního spisovatele. Algoritmus dostal za úkol vytvořit svůj vlastní příběh na základě tisíců knih od renomovaných autorů, které si nastudoval. Výsledkem je pět povídek – sci-fi, milostný příběh, detektivka, horor a historický román.
Na první pohled může projekt Digitální spisovatel připomínat klasické chatboty, kteří se dokážou podílet na běžné konverzaci. Jde ovšem o podobnost pouze zdánlivou. „Běžné chatboty mají předem naskriptováno, co budou říkat. U Digitálního spisovatele mu to, co bude říkat, nevybíráme my, vybírá si to sám. Digitální spisovatel je schopen zformulovat i větu, které dosud žádný člověk nikdy nepronesl,“ vysvětluje Jan Tyl.
Digitální spisovatel tak, zjednodušeně řečeno, dokáže simulovat psaní – konkrétně literární psaní. „Neuronová síť simuluje psaní v určitém žánru, konkrétní obsah je ale naprosto originální,“ přidává Dita Malečková. „Má samozřejmě vzor v lidských textech, vybírali jsme texty, které jsou nějakým způsobem oceňované. Neuronová síť pak napodobuje tyto vzorce.“
Výzvou na příští rok je napsat celou knihu bez dotyku člověka. Zajímavá je i divadelní hra.
Jan Tyl
Mnoho stylů i jazyků
První verze neuronové sítě, se kterou autoři Digitálního spisovatele pracovali, zahrnovala dataset 50 tisíc nejúspěšnějších knih všech dob. V nejnovější verzi pak dataset výrazně rozšířili – a to tak, že by běžnému člověku trvalo 3 miliony let, než by všechna zahrnutá díla zvládl přečíst. „Jsou tam super kvalitní, průměrné i podprůměrné knihy. Neuronová síť dokáže napodobit téměř jakýkoliv styl v angličtině, češtině, němčině…,“ dodává Jan Tyl.
Důsledky mohou být velmi zajímavé. „Můžete si namíchat texty Aloise Jiráska a Elona Muska – a pak se podíváte, co by vám kombinace těchto vzorů poradila ve vaší konkrétní situaci,“ uvažuje Dita Malečková.
Původním záměrem autorů bylo vygenerovat pár krátkých textů, a to v projektu Digitální filozof. Později ale přecházeli ke složitějším příběhům, dalším krokem by mělo být takzvané Digitální vědomí. Zajímá vás víc? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R.
Související
-
Češi vyvíjejí speciálního chatbota. Zlepší lidem náladu a pomůže s pamětí, slibují si od projektu
Čeští vývojáři připravili speciálního chatbota, který bude bojovat proti pocitům osamění a zlepší lidem paměť i náladu.
-
Příliš hloupí Terminátoři. Vědci vyzývají k zákazu vývoje...
Přes sto předních světových expertů na robotiku před časem podepsalo dopis OSN, v němž vyzývají k zákazu vývoje takzvaných „robotů zabijáků" a varují před novými zá...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka