Na Antarktidě jsem nechala kus sebe, chtěla bych tam zůstat další měsíc, popisuje Lucie Výborná
Máš-li v duši démony, démoni tě na kraji světa stáhnou do pekla. I to říká Lucie Výborná pár dnů poté, co se vrátila z výpravy na Antarktidu. Strávila tam tři týdny, a situace ve studiu se tak pro jednou obrátila: Lucie odpovídala a Petr Král se ptal. „Našla jsem na Antarktidě kus sebe, kus jsem tam ale i nechala. Chtěli jsme na místa, kde ještě nebyla lidská noha.“ Na co člověk před cestou nesmí zapomenout? Jak vypadá bílá tma? A není už z Antarktidy turistická atrakce?
Podívejte se ještě na bonusové video, co se v rozhovoru nestihlo:
Související
-
Před 90 lety stanul první Čech na březích Antarktidy. Podpořil ho Masaryk i Baťa
Učitel, kterému se podařilo připojit k výpravě za významným prvenstvím, si získal sympatie prezidenta Masaryka i podnikatele Bati. V 31 letech utonul pod převrácenou kánoí.
-
O čem zpívají ledovce? Třeba o tom, že se Antarktida nevratně mění
Příroda je plná zvuků. Ty dokážou vydávat i ledovce a mohly by klidně zaznít v hororovém filmu.
-
Klima se mění, dokazují čeští vědci na Antarktidě
Hostem je geomorfolog Filip Hrbáček. Čeští vědci prý našli na Antarktidě důkazy klimatické změny, když zkoumali tání ledovců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.