Muzejníci objevili na Slovensku vzácný stroj z 19. století. Nově se jím bude pyšnit Podbrdské muzeum

Karlu Danielu Gangloffovi se přezdívalo český Archimédes. Vynálezce totiž v 19. století přišel s řadou patentů, mezi nimi také se strojem na výrobu řezaného a hoblovaného šindele - šindelkou. Jeho osobností se zabývá muzeum v Rožmitále pod Třemšínem, které nedávno vyslalo svůj tým na Slovensko, aby do Čech převezl jediný originální exemplář tohoto stroje. U transportu byla i zpravodajka Pavlína Nečásková.

Část střechy stodoly je šindelová, zbytek tvoří došky

Jsme v obci Zázrivá na severu Slovenska na Oravě a začíná složitá operace nakládání šindelky na vozík, který bude muset absolvovat cestu zpět do České republiky. Je to cesta za zřejmě jediným dochovaným originálem šindelky, kterou jako řadu dalších patentů Karel Daniel Gangloff vymyslel.

„Vynalézal v mnoha odvětvích. Postavil dva druhy dendrometrů s výškoměrem a další výtvory, které sloužily pro práci se dřevem v lese, vynalézal také v oblasti geodézie a postavil i několik dřevoobráběcích strojů. Jediný z nich, který se vyráběl, byla šindelka,“ vysvětluje kurátor muzea Rudolf Šimek.

Světový unikát

Čtěte také

Má úsměv na rtech, získání tohoto malého originálu je pro něj ten nejlepší vánoční dárek. Zato ostatní mají trochu vrásky z toho jak zachovalý kovový stroj o hmotnosti 450 kilogramů dostat vůbec ze země a zabezpečit ho tak, aby se na ní hned znovu nevrátil. Pomáhat musí i traktor.

„Tento stroj se sice vyvážel až do Brazílie, do Japonska i po celém Rakousku-Uhersku, Ruska, ale do dnešní doby se žádný nezachoval. Obeslali jsme všechna technická muzea po Evropě, prezentoval jsem to i na různých seminářích,“ popisuje Šimek, jak složité bylo pátrání po stroji.

Poklad po dědečkovi

Nakonec slavil úspěch s inzerátem, kterého si asi po roce všiml Peter Žibor, majitel slovenské šindelky vyrobené podle třetího patentu, a teď pomáhá s nakládáním. Se strojem se loučí statečně, ostatně už dvacet let s ní nikdo nepracoval. Našel ji, když začal přestavovat stodolu po prarodičích.

„Vůbec jsem netušil, že mám něco takového doma. Dědeček dělal výrobky ze dřeva a taky šindele, asi to někde sehnal. Tehdy tu ještě nebyla zavedená elektřina, ale on si ji začal vyrábět a na základě toho nejspíš pořídil tenhle stroj, aby mohl v práci pokračovat,“ popisuje.

Zpátky do práce

Peter Žibor (vpravo), majitel slovenské šindelky, se se strojem po dědečkovi loučil statečně

Peter Žibor je rád, že poklad po dědečkovi skončí v muzeu, a ne ve šrotu. „Bude vystaven v Podbrdském muzeu, kde Ganglofovi vytvoříme zvláštní expozici. A možná na něm zkusíme i řezat. Chceme dál studovat, jak fungoval,“ dodává Rudolf Šimek.

Šindelka si tedy nejspíš znovu zařeže. Jen starou kůlnu vymění za výstavní prostory a Malou Fatru za Brdy.

Spustit audio