Musíme počítat i s podporou lidí v produktivním věku, říká Jurečka k novele o snížení valorizace důchodů

20. únor 2023

Vláda má mimořádně probírat jednorázové snížení červnové valorizace důchodů. Podle návrhu novely ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL se mají penze zvýšit průměrně o 750 korun. To je přibližně o tisíc korun méně, než ukládá v současnosti platný zákon o valorizaci. Novelu v ranním  interview obhajuje Marian Jurečka.

Proč chcete v červnu důchodcům valorizovat důchody v nižší hodnotě, než stanovuje zákon?

Čtěte také

Při současném způsobu valorizace dochází k rozevírání nůžek mezi nízko- a vysokopříjmovými důchodci. A druhý zásadní důvod je, že tyto nároky na stání rozpočet by v letošním roce při původním schématu valorizace znamenaly 34,4 miliardy korun, v příštím roce 58,8. A to už budou mandatorní výdaje, které výrazně zatíží státní rozpočet.

Musíme také sledovat i potřebnost například podpory a pomoci lidem, kteří jsou v produktivním věku, pracují, zároveň vychovávají děti a jejich ekonomická situace je výrazně složitější než situace důchodců, kterým doposud byly jejich důchody plně valorizovány.

Jde skutečně o mimořádné jednorázové snížení valorizace? A neskončí novela zákona u soudu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související