Musíme počítat i s podporou lidí v produktivním věku, říká Jurečka k novele o snížení valorizace důchodů
Vláda má mimořádně probírat jednorázové snížení červnové valorizace důchodů. Podle návrhu novely ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL se mají penze zvýšit průměrně o 750 korun. To je přibližně o tisíc korun méně, než ukládá v současnosti platný zákon o valorizaci. Novelu v ranním interview obhajuje Marian Jurečka.
Proč chcete v červnu důchodcům valorizovat důchody v nižší hodnotě, než stanovuje zákon?
Čtěte také
Při současném způsobu valorizace dochází k rozevírání nůžek mezi nízko- a vysokopříjmovými důchodci. A druhý zásadní důvod je, že tyto nároky na stání rozpočet by v letošním roce při původním schématu valorizace znamenaly 34,4 miliardy korun, v příštím roce 58,8. A to už budou mandatorní výdaje, které výrazně zatíží státní rozpočet.
Musíme také sledovat i potřebnost například podpory a pomoci lidem, kteří jsou v produktivním věku, pracují, zároveň vychovávají děti a jejich ekonomická situace je výrazně složitější než situace důchodců, kterým doposud byly jejich důchody plně valorizovány.
Jde skutečně o mimořádné jednorázové snížení valorizace? A neskončí novela zákona u soudu? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Matky mají nižší příjmy. Musíme to změnit a investovat do předškolní výchovy, vyzývá sociolog Prokop
Nejvyšší inflace od roku 1993. Její míra přitom ovlivňuje i řadu opatření v sociální oblasti. Je důchodový příspěvěk 500 korun za vychované dítě dostatečný?
-
I tento rok bude těžký. Pak bude záležet na tom, jak se podaří zkrotit ceny energií, říká sociolog
Bude rok 2023 posledním „k nezaplacení“, nebo se musíme připravit na další úsporná léta? Jan Pokorný se i v novém roce ptá sociologa Daniela Prokopa.
-
Od ledna vzrostou penze. Především ženy pak dostanou i 500 korun za každé vychované dítě
Důchodci si od ledna opět polepší. Díky zákonné valorizaci jim penze vzrostou v průměru o 825 korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.