Mirek Topolánek vzpomíná na české předsednictví EU: Byla to promarněná šance

Bláznovství. Taková slova před deseti lety slýchal od zahraničních politiků Mirek Topolánek, jehož vláda padla uprostřed předsednictví Evropské unie. Promarnilo tehdy Česko příležitost na evropské scéně?  A jak se připravit na příští předsednictví? Nejenom na takové otázky odpovídal bývalý český premiér ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.  

„Bez podpory Angely Markelové bychom nikdy nebyli schopni čelit tlaku. Ten vytvářela francouzská administrativa, která chtěla ukrást část předsednictví. A my jsme to ustáli,“ vzpomíná Mirek Topolánek.

Neseme určitý díl spoluodpovědnosti, říká o členství Česka v NATO Jan Havránek

Jan Havránek, poradce v kabinetu generálního tajemníka NATO

Česká republika je v rámci Severoatlantické aliance vnímána jako spolehlivý spojenec, který je předvídatelný a který se podílí na systému kolektivní obrany. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká Jan Havránek, který působí jako politický poradce v kabinetu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Začátek předsednictví byl podle něj velmi dobrý, Česko získávalo dobré jméno i při vyjednávání komplikovaných věcí. „Tisíce lidí, kteří na tom pracovali, získali ostruhy, které se neztratily. Dnes pracují ve strukturách nejenom tady, ale i v Evropě. Potkávám ty lidi a mám z toho dobrý pocit,“ pochvaluje si.

Pak ale Česko podle Topolánka potvrdilo pověst lidí, kteří nejsou schopni věc dokončit. „Ta šance pro Českou republiku byla promarněná,“ říká.

V příštím předsednictví domácí cíle

Další české předsednictví EU by se mělo odehrát v druhé polovině roku 2022. S čím by do toho Česko mělo jít?  

„Měli bychom mít domácí cíle. Ty musí být v závislosti na našich národních zájmech,“ říká s tím, že každá země se snaží během půl roku předsednictví přinést na stůl nějakou agendu, která je výhodná pro stát.

Tehdy také bude krátce po volbách, a pokud bude premiérem Andrej Babiš, tak jeho výhodou podle Topolánka může být například to, že umí německy a francouzsky. Ohledně prezidenta Miloše Zemana pak doufá, že bude co nejméně škodit.

„Důležité je, aby si Babiš a Zeman rozdělili úlohy,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh