Neseme určitý díl spoluodpovědnosti, říká o členství Česka v NATO Jan Havránek

Česká republika je v rámci Severoatlantické aliance vnímána jako spolehlivý spojenec, který je předvídatelný a který se podílí na systému kolektivní obrany. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká Jan Havránek, který působí jako politický poradce v kabinetu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Česko si připomíná dvacáté výročí vstupu do NATO. Co v té souvislosti Jan Havránek pokládá za hlavní přínos členství v Alianci?

„Před tím, než jsme se stali členem NATO, musela Česká republika podstoupit řadu reforem v oblasti zpravodajských služeb, civilně vojenského řízení a demokratické kontroly. To je obrovský přínos,“ vysvětluje.

Politika NATO je v zásadě výsledkem konsensu 29 států.
Jan Havránek

Připomíná také, že vstup Česka do NATO byl určitou zárukou, že je země připravená na členství v Evropské unii. „Minimálně koncem 90. let to bylo provázáno,“ dodává.

Přínos členství v NATO podle Havránka spočívá i v tom, že se země účastní robustního systému kolektivní obrany, který čítá 29 demokratických států. Na jedné straně bude Česku v případě potřeby pomoženo, zároveň země nese spoluodpovědnost za obranu ostatních států.

„To, že máme určitý díl spoluodpovědnosti, je něco velmi významného, co vyplývá z našeho členství,“ zdůrazňuje.

Vztahy s Ruskem? Vedeme dialog  

Redaktor Filip Nerad rovněž připomíná, že Moskva považuje NATO za úhlavního nepřítele. Jak hodnotí Aliance současné vztahy s Ruskem? Havránek vysvětluje, že cílem NATO není nová studená válka, konflikt s Ruskem, závody ve zbrojení ani izolace Ruska.

„NATO v současné době vede s Ruskem dialog, který ale neprobíhá na úkor omezování naší kolektivní obrany,“ říká s tím, že smyslem dialogu je přesvědčit Rusko, že by mělo respektovat mezinárodní právo a zároveň dát najevo, že Aliance je politicky i vojensky jednotná a silná.

Jan Havránek pracuje v čtyřčlenném oddělení, které se přímo zodpovídá Jensi Stoltenbergovi a které má na starosti řadu činností. Mezi ně patří návrhy proslovů, analýzy bezpečnostních trendů, monitorování veřejné i odborné debaty o politice NATO. Tým také formuluje také doporučení pro generálního tajemníka, jakým směrem by se politika Aliance měla ubírat.

autoři: Filip Nerad , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.