Měsíce bez pohybu na lůžku? „Je životně důležité přesvědčit tělo, že cvičí,“ vysvětluje lékař
Lékaři z Kliniky popálenin ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze zkoumají, jak co nejvíc zlepšit rekonvalescenci a následně i kvalitu života kriticky nemocných pacientů v intenzivní péči. V rámci léčby totiž tráví často celé týdny v umělém spánku anebo i při vědomí nehybně na lůžku a jejich tělo rychle strádá. Experti se proto snaží zpomalit úbytek jejich svalů i nervů za pomoci iluzorních pohybů nebo virtuální reality.
K lůžku pacienta Jiřího míříme s vedoucím lékařem jednotky intenzívní péče Kliniky popáleninové medicíny Bohumilem Bakalářem. Na sobě máme speciální obleky, rukavice a na ústech roušky.
Čtěte také
Jiří utrpěl popáleniny na 45 procentech těla při lednovém výbuchu v mostecké restauraci. „Teď cítím hlavně bolest, ale je nutné to překonat, abych se mohl postavit a začít normálně fungovat,“ říká muž, kterého teď zdravotníci při ergoterapii učí znovu používat prsty.
„O tuto schopnost během 56 dnů od úrazu přišel. Jednak v rámci neuropatie, kdy je nervové řízení ruky poškozené, a jednak v rámci myopatie. To znamená, že svaly, které tam měl, jsou vlastně zkonzumované vlastní tělem. Je to takový auto-kanibalismus. Od úrazu už zhubl víc jak 28 kilogramů ve svalech,“ popisuje vedoucí lékař.
Když tělo konzumuje samo sebe
Jiří má za sebou celou řadu operací. Třicet dnů byl v umělém spánku, v nemocnici leží už 2 měsíce.
„Jak vidíte, pan Jiří je ovázaný jako mumie faraona. Obvazy jsou nezbytné pro přežití, brání v pohybu. Navíc leží ve vzdušném lůžku, které mu pomáhá odhalit popálené plochy na zádech, na hýždích a na zadní straně stehen,“ vysvětluje Bohumil Bakalář.
„To tělo se chová jako u astronautů, to znamená, že svaly, které jsou důležité pro stání, jsou zkonzumované taky,“ dodává.
Jiří teď podstupuje standardní rehabilitaci na lůžku. „Protahujeme jizvy na rukou. Transplantát se často stahuje, zkracuje, tak se musí pravidelně protahovat, aby nenastaly kontraktury,“ říká fyzioterapeut Michael Martinek, který stojí u pacientova lůžka se dvěma studentkami. Jedna z nich protahuje Jiřího prsty jeden po druhém – každý kloub zvlášť vždy po dobu 30 sekund.
Přesvědčit tělo, že cvičí
Pro vážně popálené je rehabilitace obtížná a často bolestivá, zároveň je ale životě důležitá.
„Pro tyto pacienty, kteří rehabilitaci paradoxně nejvíc potřebují, vymýšlíme způsoby, jak navodit v těle pocit, že cvičí,“ přibližuje Bohumil Bakalář. „Používáme na to celou řadu moderních přístupů včetně virtuální reality, včetně tzv. iluzorních pohybů a podobně.“
Čtěte také
K těm slouží speciální přístroj, který prostřednictvím koordinovaných vibrací vyvolá u nemocných v umělém spánku dojem, že se hýbou. Speciální brýle pro virtuální realitu lékaři využívají u lidí, kteří jsou už při vědomí. A v okamžiku, kdy je to možné, dávají pacienta či pacientku do vzpřímené pozice.
„Když tělo stojí, tak mu mozek říká: Žiješ. Když ho položíte, mozek říká: Tělo, jsi nemocné, je to s tebou špatné. Když pacienta postavíme, i když je stále na posteli, je to pro tělo signál, že se má víc snažit,“ objasňuje vedoucí lékař.
Usnadnit návrat do života
V době, kdy byl Jiří v umělém spánku, rehabilitoval pomocí iluzorních pohybů. Na virtuální realitu se teprve chystá. Dlouhé chvíle na lůžku si krátí posilováním nohou. „Snažím se je zvedat nad postel, pokrčovat v kolenou. To je de facto všechno, co tady sám za sebe můžu dělat,“ dodává.
Cílem výzkumu je podle přednosty Kliniky popálenin Roberta Zajíčka zjistit, jestli je možné slabosti svalů a nervů u kriticky nemocných pacientek a pacientů předcházet. „Anebo pokud už vzniká, jestli jsme schopni ji nějakým způsobem ovlivnit, aby kvalita života byla lepší,“ doplňuje. Do výzkumu lékaři zatím zapojili 25 nemocných.
Co je to rehabilitace mozkem a jak může nemocným pomoci? Poslechněte si rozhovor s přednostkou neurologické kliniky pražské Vinohradské nemocnice Ivanou Štětkářovou v záznamu celého Magazínu Experiment.
Související
-
Dnes by Palach nejspíš přežil. Pacientům pomáhá i virtuální realita, říká specialista na popáleniny
„Na pacientovi nás zajímá, co bude za rok a půl, zda se vrátí do zaměstnání a do společnosti,“ říká specialista na popáleniny Robert Zajíček. Co znamená metoda cold river?
-
„Mozek pacienta dokážeme oblbnout.“ Ostravská firma vyvíjí virtuální rehabilitaci
Procházíte se po louce, sbíráte houby a snažíte se přitom nevyplašit jelena. I tak může vypadat rehabilitace ve virtuální realitě.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evropa má po světě rozjednanou síť obchodních dohod. Trumpova cla je mohou uspíšit
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Nick mě krásně našel bekhendem a Postava neměl šanci, popisuje Kondelík vítězný gól druhého finále