Marie Svatošová

Marie Svatošová
Marie Svatošová

Jsme společností, která zabila smrt – schováváme ji sami před sebou a tváříme se, že neexistuje. I to tvrdí Marie Svatošová, zakladatelka hospiců v České republice a prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče. Nejen na to, čím pomáhají hospice zlepšit kvalitu života umírajících, se jí zeptala Lucie Výborná.

„Nemůžeme-li je uzdravit, jelikož to není v silách současné medicíny, alespoň je nebudeme pérovat kasárenským režimem dne,“ přibližuje Marie Svatošová, jaká myšlenka stála u zrodu hospiců v Česku, tedy zařízení, jejichž účelem je maximálně zlepšit kvalitu života v jeho závěrečné fázi a umožnit lidem důstojné umírání.

Budíček v pět a zakazování návštěv? Na praxi, která je v jiných zdravotnických zařízeních běžná, v hospicích nenarazíte. „Když v hospicu v devět hodin ráno přijde vizita a zjistí, že pacient spí, tak tiše vycouvá a vrátí se až později. Přeci ho pár dnů před smrtí nebude budit, když právě usnul,“ přibližuje Marie Svatošová.

„Podobný přístup zastáváme, i co se týká návštěv. Jelikož většina pokojů v hospicích je jednopokojových, můžeme si dovolit vůbec neomezovat dobu návštěv,“ upozorňuje prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče, že návštěvní hodiny v hospicích jsou 24 hodin denně, 365 dní v roce. „Proč by si pacient a jeho návštěva nemohli rozsvítit ve dvě v noci a povídat si? Třeba je to jejich poslední příležitost popovídat si v životě.“

Podle Marie Svatošová naše společnost vytěsňuje myšlenky na smrt ze svého života

Program dne v hospicu je zkrátka ve všech možných ohledech přizpůsoben pacientovi a jeho potřebám. Pravdou však i přes to, jak významnou roli hrají hospice v životě umírajících, zůstává, že tři čtvrtiny z nás by si přály opustit tento svět doma a v blízkosti svých nejbližších. Jak je to vlastně v současnosti s domácí hospicovou péčí v Česku? Také na to se Lucie Výborné svého hosta zeptala. Padly však i otázky týkající se toho, nakolik jsou dnešní doktoři schopni sdělit pacientovi nepříznivou diagnózu nebo jaký je její postoj k léčebnám dlouhodobě nemocných.

Záznam celého rozhovoru s Marií Svatošovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.