Máme nakročeno k mimořádně teplému únoru, změny klimatu postihují zejména nížiny, říká klimatolog
Sněženky jsou vykvetlé už přes dva týdny, raší lísky i olše. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. A předpověď na další dny naznačuje, že zima se jen tak nevrátí. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá? A je to výjimka, nebo si na teplé zimy budeme muset zvykat? Na tyto otázky se ptáme bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
V posledních letech se sice příroda probouzí kvůli teplejším zimám dříve, je to ale letos extrémně brzy?
Čtěte také
Letos je to opravdu extrémně brzy, ale bylo tomu i v předchozích letech, řada z nich byla rekordní, takže letošní rok, zdá se, rekordy prolomíme. Změna, která probíhá, se nám nezdá, a bohužel si na to budeme muset zvykat.
Teploty jsou celý únor kolem deseti stupňů, bude letošní únor jeden z těch nejteplejších v historii?
Ano, zatím to vypadá, že máme nakročeno k mimořádně teplému únoru, nejenom v České republice, ale ve velké části světa je nezvyklé teplý oceán, jsou nezvykle teplé pevniny jako celek. Ale Evropa v tomto kontextu trochu zaostává za globálním průměrem, snad s výjimkou opravdu střední Evropy. Naopak ve Skandinávii jsme zažili spíše zimu chladnější.
Máme si na teplé zimy zvykat? Bude to takto v budoucnu vypadat stále častěji? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Čeští vědci vyvíjejí pro policii systém zastavování aut na dálku
Nebezpečné honičky nebo pokládání pásů propichujících pneumatiky by za pár let mohlo být minulostí. Jak budou policisté možná časem zastavovat ujíždějící auto na dálku?
-
Studenti stávkují za klima. Zbývá nám šest let, než se klima začne zásadně měnit, varuje klimatolog
V pěti českých městech dnes začne třídenní studentská stávka za účinnější ochranu klimatu. V jak vážné situaci jsme a jaká řešení máme k dispozici z vědeckého hlediska?
-
„Vytáhli na nás mačety a házeli kamení.“ Za deset let zemřelo na dva tisíce ochránců klimatu
Za poslední desetiletí byly podle dat organizace Global Witness ve světě zavražděny skoro dva tisíce ochránců klimatu a životního prostředí. Poslechněte si celou reportáž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.