Mám určitou naději, že nová izraelská vláda přežije déle než pár měsíců, tvrdí expertka Kalhousová

V čele nové izraelské vlády po dvanácti letech nestojí Benjamin Netanjahu. Jak velké naděje na úspěch má nová, ideologicky různorodá vláda? A co do ní přinese historicky první strana zastupující arabskou menšinu v zemi? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla s Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.

Po dvanácti letech končí Benjamin Netanjahu v čele izraelské vlády a střídá ho miliardář Naftali Bennett. V neděli se v ulicích radovaly tisíce lidí. Je co slavit?

Myslím si, že ano. Už jen proto, že po dvou letech velké nestability má Izrael stabilní vládu. To si myslím, že je důvod k oslavě. Ti, kteří oslavovali především v ulicích Tel Avivu, oslavovali hlavně odchod Benjamina Netanjahua.

Čtěte také

Vy říkáte, že má Izrael stabilní vládu, ale parlament ji schválil jen těsnou většinou – 60:59. Co to tedy znamená?

Opravdu se spekuluje, že dlouho nevydrží, protože je to vláda, kde jsou politické strany zleva, ze středu i zprava a že se záhy může rozpadnout, protože se neshodne na nějakých zásadních tématech. Na druhou stranu Jair Lapid, který je autorem této velmi komplikované koalice, trpělivě vyjednával s koaličními partnery a připravil koaliční dohody, které mají předejít tomu, aby se rozpadla v průběhu volebního období. Já mám určitou naději, že přežije déle než pár měsíců.

V té osmičlenné koalici jsou tři pravicové, dvě centristické a dvě levicové strany. Vůbec poprvé v historii je ve vládě také arabská strana UAL. Dokážou najít společný kompromis?

Koalice především říká, že nemá ambice zasahovat do nejcitlivějších témat. Když se podíváme na vnitřní politiku státu, tak je to hlavně o postavení náboženství a státu, i když k nějakým drobným změnám dojde ve prospěch liberálnějšího přístupu. Pak je tu zásadní téma – izraelsko-palestinský konflikt. Nečekala bych, že dojde k velkým zvratům, ale vidíme, že i tam by měl nastat určitý posun a vstřícnější hlas ve srovnání s předchozí vládou. 

autoři: Vladimír Kroc , vla

Související