Magazín Experiment ŽIVĚ z Veletrhu vědy v pražských Letňanech

1. červen 2024

  • 00:00 témata magazínu
  • 01:10 co dokáže robotický pes?
  • 07:50 fenotypizace návštěvníků  
  • 12:15 projekt Zeptej se vědce
  • 16:05 jak se sestavují databáze lidových písní?
  • 19:55 Co je to těžká voda?

Na výstavišti v pražských Letňanech v sobotu vrcholí třídenní Veletrh vědy. Na největší populárně naučné akci v Česku nemůže chybět ani Magazín Experiment. Reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek si do mobilního studia na úvod pozvali velmi netypického hosta – robotického psa, který je součástí jedné z více než stovky expozic.

„Jmenuji se SPOT a jsem robotický pes,“ představuje se mluvící čtyřnohý robot od firmy Boston Dynamics, který svým vzhledem trošku připomíná psa nebo koně.

S černožlutým „mazlíčkem“ přišel Bohumil Brož, který působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. „Váží asi 40 kilo a na výšku měří asi půl metru,“ doplňuje. Spota používá například jako nosič vybavení, ale naučil ho třeba i sbírat odpadky.

Robotický pes SPOT od firmy Boston Dynamics váží asi 40 kilo a na výšku měří kolem půl metru. Místo hlavy má robotickou ruku

Čtyřnohý parťák záchranáře

Místo hlavy má Spot robotickou ruku, díky níž může uchopit a zvednout ze země nejrůznější předměty. Kromě toho má čtyřnohý robot ovšem také další důležité schopnosti. Dokáže například sledovat člověka a jít za ním, aniž by ho musel navigovat operátor.

To usnadňuje práci záchranářům, kteří robota mohou využít třeba při vyprošťování. „Kolem těla má kamery a pomocí nich detekuje překážky a snaží se jim vyhnout,“ vysvětluje Bohumil Brož.

Robota na veletrhu řídí ovladačem k herní konzoli, jinak ale Spot poslouchá pokyny počítače, který má umístěný na zádech. „Umožňuje mu pomocí senzorů, které má na těle, procházet neznámé prostředí třeba za účelem ho prozkoumat a najít nějaké zajímavé objekty – třeba zraněné lidi,“ dodává.

Pes, pavouček a ti druzí

Spot se také účastní řady mezinárodních soutěží. Z jedné se s ním nedávno vrátil Brožův kolega z Fakulty elektrotechnické Jakub Sláma, který do mobilního studia Radiožurnálu přinesl ještě jednoho samočinného robota, tentokrát šestinohého.

„Je to takový náš pavouček,“ usmívá se. „Má tu výhodu, že je výrazně menší, takže se s ním lépe pracuje v laboratoři a není potřeba chodit někam daleko do přírody. Učit a trénovat se dá i z pohodlí kanceláře.“

Vpravo Bohumil Brož, vlevo Jakub Sláma a šestinohý robot „pavouček“

Také tento robot je určený k prozkoumávání, a spolu se Spotem a dalšími je součástí soutěžního „robotického týmu“ fakulty. Kromě robotického psa a pavoučka ho tvoří také létající nebo pásové i kolové roboty.

Najít, nahlásit, prozkoumat

„Podobně jako když stavíte řekněme lidský tým, tak každá osoba – v našem případě každý robot – má trochu jiné dovednosti,“ vysvětluje Jakub Sláma.

„Někdo je lepší na prozkoumávání, někdo na překonávání překážek a podobně. A dohromady vlastně roboty tvoří krásný, harmonický tým, který dokáže plnit úlohu autonomního prozkoumávání dolů a hledání případných přeživších po nějakém neštěstí.“

Martin Pařízek (vlevo) a Ondřej Vaňura v mobilním studiu Radiožurnálu na Veletrhu vědy 2024

Kromě toho je úkolem robotů reportování informací o nalezených osobách, případně objektech, jako jsou třeba hasicí přístroje, které by mohly potenciálně pomoct záchranářům.

Tým z pražské FEL ČVUT se na nedávné soutěži umístil mezi prvními v kategorii nesponzorovanými týmy, a i celkově se v mezinárodní konkurenci dlouhodobě umisťuje na předních příčkách.

Kam člověk nemůže

Jakub Sláma nepochybuje, že využívání robotů při záchranných pracích je záležitost blízké budoucnosti.

„Robot má oproti lidskému záchranáři tu výhodu, že se nemůže zranit. Takže v situacích, kdy máme nějaké velmi nebezpečné prostředí typu hořící rafinérie, zasypaný důl a podobně, což je dnes pro záchranáře extrémně nebezpečné, můžou roboty velmi pomoct. Minimálně zjistí, jak to tam vypadá, aby se záchranáři mohli připravit na to, do čeho jdou, a ideálně se jim nic nestalo.“

Co dalšího nabídl letošní ročník Veletrhu vědy? Poslechněte si celý Magazín Experiment Speciál.

Spustit audio

Související