Magazín Experiment: Pražský hrad chce zářit zdravě a šetrně. Jak na to? A můžou psi darovat krev?
- 00:00 témata magazínu
- 00:37 nové osvětlení Pražského hradu
- 04:20 rozhovor s Pavlem Vyhnánkem, ředitelem Správy Pražského hradu
- 08:03 rozhovor s expertem na agrolesnictví
- 10:21 Červená tlapka - dárcovství krve u psů
- 14:18 rozhovor s Alicí Bílou o zrodu organizace Červená tlapka
- 18:00 rozhovor se Sophií Hamiltonovou o vlivu technologií na člověka
Pražský hrad bude mít po 30 letech nové venkovní osvětlení. Mělo by nejen lépe podtrhnout dominantu Prahy, ale taky být úspornější a zdravější. Vědci z Fakulty stavební Českého vysokého učení technického proto ve čtvrtek a v pátek z různých koutů Prahy měřili světelné znečištění a intenzitu současných světel. Výsledná jasová analýza pak umožní porovnat světelné podmínky a posoudit jejich vliv na okolí.
Patrik Kučera z ČVUT na Smetanově nábřeží rozložil stativ a nastavuje na fotoaparátu časovač. „Potřebujeme zachytit delší expoziční čas, aby se nám zachytil jas v pozadí, který máme momentálně na obloze,“ vysvětluje.
„Provedeme sekvenci snímků a po 15 minutách se Hrad z jedné části zhasne, bude svítit pouze katedrála. Následně po dalších 15 minutách zhasne Hrad úplně, a to i z důvodu toho, že musí vychladnout sodíkové výbojky, které tam nyní jsou. A po dalších 15 minutách se zapne pouze spodní část, tedy paláce Pražského hradu.“
Vědci budou během této doby provádět čtyři po sobě jdoucí měření a porovnávat je mezi sebou. Cílem je zjistit, jak velký vliv má třeba osvětlení katedrály na blízké i širší okolí.
„Po Praze máme šest měřicích týmů, takže teď zkoordinuju jiné týmy, jak jsou na tom, jestli se nestal nějaký zádrhel,“ pokračuje Patrik Kučera s tím, že vědci provádějící měření jsou právě teď také přímo v areálu Pražského hradu, na Hradčanském náměstí, na střeše Národního zemědělského muzea nebo na Palackého mostě.
Světla jako ze středověku
Všichni hlásí, že první sekvence snímků úspěšně pořídili, a tak je na čase potvrdit velínu, že se může přistoupit k další fázi, tedy k vypnutí osvětlení katedrály. „Protože zhasínání provádí pan elektrikář na velíně ručně, tak mu to chviličku trvá – můžeme si všimnout, že svítí ještě jedna z věží. Ale za chviličku zhasne a Hrad bude potmě,“ komentuje Patrik Kučera.
K měření vědci používají takzvaný jasový analyzátor. Vypadá jako klasický fotoaparát, ale má v sobě speciální filtr, který napodobuje, jak lidské oko vnímá světlo různých barev. Díky němu analyzátor měří světlo podobně, jako ho vidíme my.
„Když se podíváme pořádně, tak vidíme, že palácové a hradební zdi už dnes nemají rovnoměrnou barvu. Jsou tam místa, kde je teplejší tón bílé, nebo studenější – támhle dokonce až dozelena,“ ukazuje Lenka Maierová z Fakulty stavební ČVUT.
Nejde ovšem o záměr. „Osvětlení, které Pražský hrad má, je 30 let staré – je z dob Václava Havla, kdy jsme ho dostali v 90. letech darem od Francie. A 30 let ve světelné technice je, jako kdyby to bylo z doby středověku,“ vysvětluje.
Krásnější i zdravější
Nové osvětlení by podle vědců mělo být modernější, a hlavně nepřispívat ke světelnému smogu nad Pražským hradem. Už třeba jen kvůli okolním stromům.
Čtěte také
„Světlo v noci je cizorodý prvek. Celá příroda vnímá rozdíl mezi denním světlem a noční tmou, a když se tenhle rozdíl zmenšuje nebo mizí, tak je organismus zmatený,“ popisuje, jak noční osvětlení ovlivňuje cirkadiální rytmus organismů – lidí, zvířat, ale i rostlin.
„Když začneme svítit na nějaký strom, tak tenhle rytmus dne a noci – délku dne a její zkracování a prodlužování – porušujeme,“ dodává Lenka Maierová.
První výsledky jasové analýzy by měla Správa Pražského hradu dostat do konce letošního roku. Nového osvětlení se ale Hrad dočká nejdříve za několik let.
Kdy přibližně a co dalšího bude v areálu Pražského hradu nového? Jak a proč můžou psi darovat krev? A jaký vliv má rozvoj moderních technologií na naši lidskost? Poslechněte si záznam celého Magazínu Experiment.
Související
-
Jak vypadalo podzemí Pražského hradu v 11. století? Můžete se podívat v aplikaci, láká archeoložka
V aplikaci Pražský hrad archeologický si můžete prohlédnout třeba nejstarší opevnění, popisuje archeoložka Jana Maříková Kubková. Co všechno ještě skrývá Pražský hrad?
-
Magazín Experiment: Je na obzoru český lék na Angelmanův syndrom? A jak se pečuje o Korunní komoru?
V čem spočívá model nového českého léku na Angelmanův syndrom? A co se děje v Korunní kapli, zatímco jsou vystavené korunovační klenoty? Poslechněte si Magazín Experiment.
-
Roucho Karla IV. nebo tkanice z punčoch Boleslava I. Pražský hrad ukrývá vzácné textilie
Pražský hrad má sbírku jedinečných historických látek a oděvů. Třeba pohřební roucho svaté Ludmily je tkané technikou, která se nedochovala nikde jinde na světě.