Magazín Experiment: Jak se provádí operace páteře? A proč se z vědce stane špion?
- 00:00 témata magazínu
- 00:30 operační léčba páteře
- 04:20 rozhovor s primářkou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Martinou Kővári
- 08:10 výzkum skvrn ve středověkých knihách
- 09:55 nový přístroj na měření vzdálenosti mezi hvězdami
- 13:50 kůrovec v Kunratickém lese
- 17:50 Rozhovor s odbornicí na kyberbezpečnost z Technické univerzity v Tallinu Ágnes Kasperovou
Rehabilitace, klid na lůžku, léky proti bolesti, fyzioterapie nebo obstřiky. To vše může pomoci, když vás dlouhodobě bolí záda. Jen necelé jedno procento pacientů s degenerací páteře ale skončí až na operačním stole. Pro páteřní chirurgy z Fakultní nemocnice v Motole jsou tyto zákroky každodenní rutinou. Starají se i o pacienty, kteří potřebují reoperaci.
„Vždycky začínáme konzervativní léčbou. Operace je vždycky až to poslední,“ zdůrazňuje přednosta Kliniky spondylochirurgie Fakultní nemocnice v Motole Jan Štulík.
Čtěte také
Na operačním stole má 51letého pacienta s degenerativním onemocněním v bederní části páteře. „V tomto případě se jedná o jednu z variant degenerativního postižení bederní páteře – o posunu obratlů,“ upřesňuje operatér.
Pacient je kvůli tomuto problému na operaci už po několikáté. Naposledy mu páteřní chirurgové na jiném pracovišti vložili do oblasti beder speciální fixátor. Obratle k sobě ale nesrostly a vznikl pakloub.
„Máme dneska za úkol ten původní fixátor odstranit, vytvořit lepší podmínky pro srůst, dát tam nový fixátor a zajistit ten původní cíl, to znamená srůst dvou obratů k sobě, v tomto případě L4 a L5,“ vysvětluje Jan Štulík.
Zákrok ve správné poloze
Páteřní chirurgyně Lucie Salavcová na snímcích z rentgenu a magnetické rezonance ukazuje uvolněnou matičku stávajícího fixátoru a zmiňovaný posun obratlů. „Pacienta trápily bolesti bederní páteře. Měl vystřelování bolesti do levé dolní končetiny. Ušel přibližně dva kilometry,“ dodává.
Jan Štulík během zákroku nejprve odstraní uvolněné šrouby i matičku, která byla vidět na snímku, a pokračuje ve vyjímání dalších šroubů a tyček, které speciální fixátor spojují. Pacient je během zákroku v plné anestezii a leží na břiše.
Anesteziolog Martin Malošek vysvětluje, že v této poloze funguje trochu jinak dýchání i dynamika krevního řečiště, ale jinak ji pacienti snášejí normálně. Pacient je napojený na umělou plicní ventilaci a pod hlavou má speciální podložku.
„Jsou podložené lokty, hrudník, bedra, kolena a kotníky – aby nebyl v kontaktu s operačním stolem,“ doplňuje anesteziolog.
Kost na kost
Když operatér fixátor odstraní, najede nad pacienta rentgenologické rameno, aby lékař mohl zkontrolovat postavení obratlů. „Teď tam vidí obraz páteře bez té původní instrumentace a chystá se zavádět nové šrouby,“ popisuje lékařka Lucie Salavcová.
„Šrouby dáváme do obratle nad postiženým segmentem, takže je potřeba přidat ještě dva šrouby navíc. To znamená, že celkem by jich tam mělo být šest,“ upřesňuje operatér Jan Štulík a vybízí radiologického asistenta, aby udělal další rentgenový snímek.
Poté, co zavede všechny šrouby, posune obratel do správného postavení. Používá k tomu i repoziční věže. „Je to nástroj, který se přichytí k hlavičce šroubu, a jak se dotahuje, přibližuje tu tyčku a šroub k sobě,“ vysvětluje páteřní chirurgyně Lucie Salavcová. „Na rentgenu už můžeme vidět, že obratel je srovnaný ve správném postavení.“ Dodává po chvíli.
Čtěte také
Pak ještě operatér očistí obratle od měkkých tkání a položí na ně kostní štěpy, které odebere z pánve. Díky tomu se přihojí kost na kost a celá operovaná oblast se zpevní.
Pacientovi by se mělo po operaci výrazně ulevit. Zpočátku ale musí chodí o podpažních berlích a do doby, než se štěpy zahojí, by neměl sedět. S rehabilitací může začít ale až přibližně po třech měsících.
Jak předcházet bolestem páteře? Jak mohou chemici zrekonstruovat složení středověkého léku? Proč některým druhům kůrovce slouží stromy jen jako příbytek, zatímco pro jiné je to potrava? Jak se měří vzdálenost mezi hvězdami? A jak se může z vědce stát špion? Poslechněte sicelý Magazín Experiment.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Ženy chtějí pracovat, ale často nemůžou. Kvůli péči o děti či rodiče je systém penalizuje
-
Krvavé období, kdy se lámou charaktery. Padesátá léta nás odnaučovala slušnosti, popisuje Padevět
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit
-
Elitní vojáci obžalovaní kvůli smrti zajatce před soud nepůjdou. Pavel stopnul trestní stíhání