Madeleine Albrightová: Mladá generace musí myslet na svou úlohu v demokracii

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Madeleine Albrightová

Fašismus - varování. Přesně tak se jmenuje nová kniha bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové, která se objeví i na pultech českých knihkupectví. Z názvu lze odvodit, že tématem je ohrožení svobody a demokracie v současném světě.

„Lidé dobře nerozumějí, jak důležitá je demokracie. Proto jsem se domnívala, že je potřeba učinit varování,“ vysvětluje v rozhovoru s reportérem Českého rozhlasu Janem Kalibou.

Doufám, že takové věci, které se dějí v Polsku nebo Maďarsku, se nestanou v České republice.


Madeleine Albrightová

Fašismus je podle Albrightové proces, během něhož někdo převezme moc a odebere ji od lidí. Následuje hlubší rozdělení společnosti, na což je potřeba dávat pozor. Ale to nejdůležitější je, aby lidé se dozvěděli to, co se ve světě děje.

„Když nějaký vůdce nedělá to, co je spravedlivé, tak se o tom musí mluvit,“ vyzdvihuje. Albrightová se také dotýká tématu mladé generace, která musí myslet na svou vlastní úlohu v demokracii.

Arndt Freytag von Loringhoven: Al-Káida se nesmí podceňovat

Šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven

Co je největší hrozbou pro NATO? Třeba agresivní vystupování Ruska, terorismus, nestabilní situace v Sýrii a v dalších částech Blízkého východu, kybernetické a hybridní hrozby, ale také technologické aspekty jako například umělá inteligence. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven.

„Demokracie potřebuje lidi, kteří věří v to, co se děje. Ne, aby byli diktovaní nějakým vůdcem…,“ dodává.

Trump nerespektuje ústavu

Albrightová ve své knize také často jmenuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je podle ní nejméně demokratický prezident v americké historii.

„Nerozumí tomu, co má prezident Ameriky dělat. Nechápe, co je právo, nemá respekt k médiím, která jsou pro demokracii důležitá,“ upozorňuje s tím, že také nerespektuje americkou ústavu.

Co si myslí Madeleine Albrightová o nových technologiích? A proč jsou podle ní vládní instituce zastaralé? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Jan Kaliba , prh
Spustit audio