Lída Rakušanová

16. říjen 2008

Hostem Dopoledního Radiožurnálu ve čtvrtek byla novinářka Lída Rakušanová. Kdysi slavný hlas Rádia Svobodná Evropa se dnes soustředí především na komentování domácí politiky. Nyní působí v Českém rozhlasu 6. Co má ráda na Němcích? Co ji překvapilo po návratu do Československa v roce 1989? A jak hodnotí současnou českou politiku? V pátek 17. října budou hosty Aleš Knížek a Alexandr Pícha.

Lída Rakušanová strávila bezmála 20 let svého profesního života v Německu jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa. Dnes říká, že na Němcích má ráda především jejich vytrvalost a spolehlivost. Právě tyto vlastnosti jí chyběly u Čechů po příchodu z emigrace. "Po návratu do Česka v roce 1989 jsem měla strašný problém s tím, že jsem každému všechno věřila - já jsem vypadala jako úplné tele. Každý mi všechno nakukal a já ještě byla tak blbá, že jsem se za ně šla bít," vzpomíná novinářka Rakušanová.

Novinářské počátky na svobodném Západě neměla zcela jednoduché. Lída Rakušanová je popisuje takto: "Vládla tam atmosféra, že lidé, kteří ve čtyřicátém osmém neodešli, lidé, kteří tady chodili do školy, tak jsou tolik načichlí komunismem, že je v nich. Marně jsem jim říkala, že mi v roce čtyřicet osm byl rok. Někteří lidé stále hledali v mých textech skryté významy. Byla jsem oštemplována jako levičák."

V Dopoledním Radiožurnálu se Lucie Výborná ptala nejen na Rádio Svobodná Evropa, ale i na současnou politickou situaci. Dostala již Lída Rakušanová nabídky na to přejít na "druhou stranu barikády", tedy do tábora politiků, jejich tiskových mluvčí a poradců? "Ano, ale odolala jsem, jelikož mi byla jasná jedna věc. Tiskový mluvčí je rohožka. Ve chvíli, kdy politik udělá nějakou botu, odnese to tiskový mluvčí."

Jak se Lídě Rakušanové, která se v novinářském prostředí pohybuje po celý život, čtou současné české noviny? Posun od 90. let, kdy byly české deníky pod výrazným vlivem PR agentur, je podle novinářky Rakušanové značný. Kromě toho je český tisk otevřenější nejen vůči novým myšlenkám a přístupům, ale i vůči zahraničním článkům.

Záznam rozhovoru s Lídou Rakušanovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio