Letní tábory? Najít volné místo je už obtížné, říká šéf asociace Topinka

5. červenec 2022

O letní dětské tábory je letos velký zájem. Rekordní počet táborů například hlásí skauti. V posledních dvou letech nejen je, ale i další táborníky omezovala covidová opatření. Letos se už obejdou bez povinných preventivních testů na koronavirus. A třeba i proto se o těch letošních prázdninách odhodlaly vyjet i děti, které nikdy dřív na táborech nebyly. Na co si dát při výběru pozor? Radí předseda představenstva Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka.

I přes ten zvýšený zájem, dají se ještě najít tábory s volnými místy?

Najít se dají, ale už je to docela obtížné.

Čtěte také

Jak tedy dobrý tábor poznat?

Dobrý tábor poznáte podle toho, že vám na něj dá dobré reference někdo, kdo už na něm byl. To je nejlepší reference. Nebo na který jste kdysi i sám jezdil. Pak samozřejmě na internetu máte spoustu informací, protože každý provozovatel tábora, pokud to dělá pořádně, tak se snaží prezentovat to, že tábor je pěkný, a ukáže vám, co s dětmi dělá, jak to tam vypadá, kam je vozí.

A co by naopak mělo rodiče při výběru varovat, kam děti raději neposílat?

Můžou tam být recenze, které jsou opravdu úplně mimo. A muselo by jich tam být víc. Na těch recenzích to ale také nefunguje absolutně. Ale měli byste vědět, kam chcete dítě poslat. Nikde není psáno, že tábor na zelené louce, kde nemáte elektřinu, musí být špatný. Musíte vědět, jaké máte dítě, jestli takové prostředí je pro něj vhodné. I kdyby tábor byl v pětihvězdičkovém hotelu, tak to ještě samo o sobě nezaručuje, že ten tábor bude dobrý.

Větších akcí, které musí pořadatelé hlásit hygienickým stanicím, bude víc než 2 400 a přivítají 160 tisíc táborníků. Nejvíc jich vyrazí do jižních Čech. Hygienici také letos vydali doporučení ke zdravému táborovému jídlu. Víc kontrolovat ho budou až příští rok.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související