„Řidič za nehodu neodpovídá.“ Jaká jsou pravidla autonomního řízení?

4. leden 2026

Od 1. ledna je možné pustit volant auta a předat řízení autonomnímu systému. Za jasně stanovených podmínek to umožnila novela zákona o pozemních komunikacích. Do konce roku mohli řidiči jen předat autu parkování nebo využít asistenta jízdy v pruzích a adaptivní tempomat. „Technologie je pro výrobce vozidla náročná, takže musím mít vozidlo pro určitý region, tedy Českou republiku, schválené,“ upozorňuje tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný.

Čtěte také

Jak novela řeší vinu v případě nehod nebo dopravních přestupků? Je zodpovědnost za řízení autopilotem na řidiči?

V případě, že vozidlo jede v plně autonomním režimu, tak je odpovědnost na vozidle, řidič, pokud předal řízení vozidlu, tak za nehodu neodpovídá.

Pouze za škodu způsobenou nehodou odpovídá provozovatel vozidla stejným systémem jako dnes – je to dáno zákonným pojištěným, kdy v případě, že vozidlo způsobí nehodu v autonomním režimu, tak za škodu odpovídá provozovatel. Ale počítá se s tím, že pravděpodobnost nehody bude výrazně nižší, než když vozidlo řídí řidič.

Kde tedy můžou jezdit auta v režimu autopilota a za jakých podmínek? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Štěpán Pokorný , prh
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu