Létání na Aljašce? Počasí se rychle mění. Musíte se orientovat v prostoru, i když nic nevidíte, říká pilot Průša
Přistál celkem na 850 letištích, přeletěl pouště Kalahari, Namib, Saharu, ale také města jako Sydney, Vancouver nebo New York. Pilot Jiří Průša zná i létání na Aljašce, kde je podle statistik počet leteckých nehod dvakrát větší než ve zbytku Spojených států. „Na Aljašce je divočejší létání, nejste pod dohledem jako v Evropě a můžete letět, jak chcete. Hlavní problém je nestálé počasí a viditelnost,“ popisuje. Jak vypadá předstartovní příprava letadla? A kdy obletí zeměkouli?
Související
-
Vyšetřování úmrtí Petra Kellnera: Za pádem vrtulníku mohlo být i počasí
„Vyšetřovatelé chtějí prozkoumat jeho části a zjistit víc o samotném pádu – kde a jak je vrak poškozený. V helikoptéře je i záznamové zařízení,“ popisuje Jakub Lucký.
-
Splnit si sen létat? Dnes je to náročnější a nepoměrně dražší, říká bývalý dopravní pilot
„Najdeme si nějakou profesi, která nás teď momentálně udrží, abychom letěli. Třeba na jeden motor, ale letěli,“ využívá zkušenost z létání bývalý pilot Stanislav Vojtíšek.
-
Létání musí mít člověk od přírody, vydřít se to nedá, shodují se akrobatičtí piloti
Zakladatel chrudimské akrobatické čtyřka Jiří Tlustý a současný pilot Flying Bulls Aerobatics Team Miroslav Krejčí mluví o historii a současnosti akrobatického létání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.