Kyberútoky sílí díky umělé inteligenci. Proti ohni musíme bojovat ohněm, míní šéf kyberbezpečnosti Kintr
O více než třetinu narostl meziročně v Česku počet kyberútoků na klienty bank, přičemž umělá inteligence zvyšuje rozsah a dodává útokům sílu věrohodnými videi. Banky se jí naopak snaží posílit svou ochranu. „Používají AI k pozorování určitých vzorců chování obětí. Snaží se předcházet tomu, aby oběť poslala peníze útočníkovi na účet sama a na základě odlišnosti v chování vytipovat rizikovou transakci,“ popisuje Lukáš Kintr, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost.
Související
-
Falešná bankéřka chtěla okrást i ukrajinského mladíka. Přesvědčila ho, aby si nainstaloval aplikaci
600 případů se škodou v řádech desítek milionů korun má na svědomí takzvaný falešný bankéř.
-
Chtěla prodat bundu, přišla o víc než čtvrt milionu. Jak odhalit podvod na inzertních serverech?
Prodáváte použité oblečení, elektroniku nebo třeba nábytek na internetu? Můžete se stát cílem útočníků, kteří už okradli stovky lidí. Jak nenaletět, radí Jana Magdoňová.
-
Rakušan: Desatero pro kyberbezpečnost nenavádí k bonzování. Tvrzení, že je Země placatá, se netrestá
„Pokud se jedná i o bagatelní trestnou činnost a někdo nahlásí podvodný e-shop, tak tím zachrání ostatní potenciálně podvedené klienty,“ říká ministr Vít Rakušan (STAN).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.