Kotel a záložní zdroj v jednom. V Mikolajicích na Opavsku testují mikroelektrárnu Wave
Zařízení, které vyvinulo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, tvoří takzvaná kogenerační jednotka, která umí pomocí kotle na dřevní štěpku dodávat nejen teplo, ale i elektřinu. Budovám, průmyslovým podnikům nebo třeba menším obcím tak Wave umožňuje aspoň dočasnou energetickou nezávislost, například při výpadku elektrického proudu.
Poslechněte si celý magazín z 25. ledna 2020:
- 00:00 témata magazínu
- 00:34 rozhovor s hlavním organizátorem víkendového hackathonu Tomášem Vondráčkem
- 05:15 dar manželů Dvořákových pro nadaci Experimentia
- 08:11 komu a jak pomáhá nadace Experimentia
- 10:53 česká jazyková data pro projekt společnosti Mozilla
- 14:28 Cyberknife – lékařský kybernetický nůž
- 18:20 mikroelektrárna Wave v Mikolajicích na Opavsku
Zhruba před deseti lety začala obec provozovat místní obchod a starosta hledal řešení, jak nahradit neekologický kotel na uhlí. Původně uvažoval o solárních panelech, ty by ale samy o sobě nevyřešily například provoz v zimě a taky nutnost mít v obchodě velké chladicí boxy, které běží nepřetržitě.
Čtěte také
Nakonec se Martin Krupa rozhodl zkombinovat solární panely s mikroelektrárnou Wave a bateriemi. Takto vytápí kromě obchodu i hasičárnu a budovu obecního úřadu s hospodou.
„Na budově úřadu máme měření úletu popílku a kvality ovzduší a ta se podstatně zlepšila, protože netopíme uhlím, ale kvalitním dřevním odpadem,“ pochvaluje si starosta a otevírá dveře přepravního kontejneru, ve kterém je elektrárna instalovaná.
Rankinův cyklus
Základem Wavu je kotel na dřevní štěpku. Jak zařízení funguje nám vysvětluje vedoucí vývoje mikroelektrárny Jakub Maščuch z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT:
„Do kotle naházíme palivo, vzniknou spaliny, které proudí do tepelného výměníku, kde se ochlazují. A proti nim proudí organická pracovní látka, která tam vstupuje jako kapalina, nahřeje se a vypaří.“
Pára se v expandéru přemění na elektrickou energii a následně se v kondenzátoru ochladí – opět vzniká kapalina a zároveň teplo, které se použije v průmyslovém procesu nebo na vytápění. Kapalina se pak vhání zpět do výměníků. Tím se uzavírá takzvaný organický Rankinův cyklus.
Ostrov energie pro případ krize
Elektřinu ukládá Wave do baterií. V Mikolajicích jí část spotřebují a část si nechávají do zálohy. Díky mikroelektrárně jsou tak připraveni i na krizové situace, jako je delší výpadek proudu nebo třeba sněhová kalamita.
„Máme tu hasičskou jednotku a díky tomu, že máme i záložní zdroje jak tepla, tak elektřiny, tak může naplno fungovat – nabít si vysílačky, voda zůstane pod tlakem,“ dodává starosta.
Obec navíc díky mikroelektrárně šetří ve třech budovách, které jsou k ní připojené, až třetinu nákladů za energie. To ale nejsou jediné úspory.
Teplo i energie v jednom
Palivo si umí Wave odebírat automaticky ze zásobníku a svůj výkon přizpůsobuje podle dat ze senzorů. Obec tak nemusela najímat zaměstnance, který by přikládal a kotel ovládal. A nenáročná je i údržba, stačí zhruba jednou za měsíc vysypat dva malé popelníky.
Čtěte také
Wave tedy plní roli klasického kotle, a navíc obcím nebo například průmyslovým objektům slouží jako záložní zdroj v případě výpadku elektřiny. Jakub Maščuch se svým týmem ale už pracuje i na projektech, kde by Wave umožnil úplnou nezávislost na rozvodné síti.
Zatím v teoretické rovině je řešení, kdy by mohl být Wave spárovaný se sušárnou dřeva, což by umožnilo postavit ji i v místech, kde není elektrifikace. Klient díky tomu nemusí tolik manipulovat s materiálem, vysvětluje Maščuch.
Je budoucností energetiky právě decentralizace? To je téma další epizody podcastu Budoucnost R. Jeho hostem je právě Jakub Maščuch z Univerzitního centra energeticky efektivních budov. Poslechněte si ho v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Energie bude zadarmo, věří výzkumníci. Pomoci by k tomu měla umělá inteligence
Až několik set tisíc rozhodnutí za den dokáže udělat umělá inteligence. Experti ve Švýcarsku pracují na tom, aby v budoucnu pomáhala optimalizovat světovou energetiku.
-
Co brání tomu, aby svět přešel na energii z jaderné fúze?
Bezpečnější i účinnější, tak mluví vědci o jaderné fúzi a vkládají do této technologie obrovské naděje i nemalé peníze. Jedno z experimentálních zařízení je i v Česku.