Korsika je rájem kaňoningu. Adrenalinové nadšence láká divokými skalami i vodopády s teplou vodou

Korsika je bohatá na krátké, divoké vodní toky vyhřáté od žulových balvanů. Pro kaňoning ideální
Korsika je bohatá na krátké, divoké vodní toky vyhřáté od žulových balvanů. Pro kaňoning ideální
0:00
/
0:00

Skoky do říčních jezírek, sjíždění přírodních kamenných skluzavek a proplouvání tokem horské říčky. To je kaňoning – sport, jehož název je odvozený od slova kaňon. Jedním z oblíbených míst pro tuto adrenalinovou zábavu je francouzský ostrov Korsika. Hornatá krajina je bohatá na rychle tekoucí bystřiny, říční jezírka a vodopády. Voda v nich není ledová, protože se ohřívá o žulové skály a obrovské balvany v řečišti. Teplotu vody na Korsice vyzkoušel i reportér Pavel Novák.

Purcaraccia, Vaca, Fiumicelli, Ziocu, Pulischellu, Dardu. To jsou jen některé z vyhlášených korsických kaňonů, do kterých se vydávají sportovně založení turisté. Výskání a šplouchání kaňonářů se ozývá hlavně u přírodních skluzavek a vodopádů.

Některé se skáčou až z 12metrové výšky. Někdy se dá skok vynechat a vodopád obejít, někdy se musí kaskáda sešplhat. K tomu se používají horolezecká lana a sedáky, tedy jakési kšíry, do kterých se lezci při slaňování skály posadí.

Výbava nutná: boty, helma, rukavice, sedák…

Vybavení pro kaňoning na Korsice půjčuje několik firem. Plavky pod neoprenový oblek ale musíte mít vlastní. Důležité jsou také dobré sportovní boty s ne moc hladkou podrážkou, aby neklouzaly na kamenech,“ radí Anaïs.

Pochází sice z Bretaně, ale Korsiku si zamilovala, a proto vydává v jedné z půjčoven neoprenové kombinézy a helmy. K tomu jsou ještě potřeba rukavice a sedák pro slaňování. Půjčovny také organizují výpravy do kaňonů pro turisty dychtící po dechberoucích zážitcích.

Bez neoprenu do kaňonu nelez

Ačkoli je voda v korsických kaňonech teplá a láká ke koupání, neoprenový oblek je nutností. Anaïs vysvětluje, že po několika hodinách už vám voda nepřipadá tak teplá jako pro koupání a vyhřívání se na kamenech.

Neopren je také důležitý při skocích a skluzech. Přece jen je lepší roztrhnout si neoprenovou kombinézu než… Víte, jak to myslím.

Jedním z důvodů, proč je Korsika pro kaňoning tak lákavá, jsou i dechberoucí přírodní scenérie

Co kaňon, to jedinečný zážitek

Učitel tělocviku z Paříže Clément se kaňoningu věnuje druhý rok. Na Korsice se mu líbí, že je rozmanitá, hornatá a voda je nejen příjemně vlažná, ale i průzračná a nerostou v ní chaluhy.

Na Korsice dělá instruktora na putovním táboře středoškolských studentů. Jeden z nich, Valentin, byl z kaňonů úplně nadšený: „Je to super. Naprosto geniální. Skáčeme, jezdíme na skluzavkách. Někdy si zase vylezeme nahoru a jedeme je ještě jednou. Nejlepší na tom je, že každý kaňon je jiný. Nejsou tu dva podobné, protože jsou také každý na jiné říčce.“

Živo je i pod hladinou

Krásu korsických kaňonů začínají objevovat i Češi. Jako třeba rodina Petra Poláka z Brna. „Jedeme na kaňon Ziocu, to je takový hravý kaňon s tyrkysovými jezírky, spoustou skoků, skluzavek a slaňování,“ těší se otec rodiny.

Tenhle příběh z korsických kaňonů ale nebude mít happy end. Nebudu se oblékat do neoprenu, nebudu sjíždět skluzavky, nebudu prolézat sifony ani skákat vedle vodopádů. Radši si dojdu po vyhřátých žulových kamenech k říční tůni a tam budu s dýchací maskou pozorovat život pod hladinou.

Reportér Pavel Novák dal na Korsice před kaňoningem přednost poklidnému a bezpečnému potápění
Spustit audio
autoři: Pavel Novák, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související