Konec soudců z lidu? Poslanci rozhodují o budoucnosti laických přísedících
Několikrát do roka si obléknou talár, a i když nemají právnické vzdělání, pomáhají soudcům rozhodovat. Poslanci budou řešit, zda mají u soudů zůstat laičtí přísedící. „Omezení, která novelizace přináší, znamená citlivé vyhodnocení účelnosti přísedících v určitých typech soudních řízení,“ míní Petr Novák, předseda Krajského soudu v Ostravě a příznivec chystané právní úpravy omezující přísedící.
Související
-
Soudci z lidu přinášejí lidskou zkušenost, jejich počet by se ale měl redukovat, říká soudkyně
Říká se jim soudci z lidu. I když nemají právnické vzdělání, pomáhají rozhodovat v některých kauzách. Přísedící teď chce vláda omezit.
-
Česku chybí dlouhodobé strategie, které by od sebe vlády přebíraly, upozorňuje prezident Petr Pavel
Hostem speciálního vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu je prezident republiky Petr Pavel. Jak vidí českou politiku zevnitř po šesti měsících ve funkci hlavy státu?
-
Čtyři není dost. Jako slabinu Ústavního soudu vnímám malé zastoupení žen, kritizuje Zámečníková
„V justici je asi 60 procent žen, ale na Ústavním soudu máme čtyři ženy, necelých 27 procent,“ vysvětluje kritiku nerovnoměrného zastoupení Marie Zámečníková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.