Kolaps z horka? Ověřit dýchání a vědomí, napít dát až po svolení, radí lékařka. Senioři často žízeň necítí
Tropické počasí může lidem způsobit závažné zdravotní komplikace, často těm chronicky nemocným. „Senioři z několika důvodů nedodržují pitný režim, jak by měli. Zaprvé nemají pocit žízně, zadruhé je to obava z častých návštěv toalety,“ říká lékařka Eva Freyová. Jihomoravští záchranáři denně evidují vyšší desítky kolapsů z horka. „Pokud u sebe máme zdroj tekutiny, snažíme se hlavu a trup ochladit. Tekutinu podáváme pouze v případě, že s námi komunikuje a s jeho svolením,“ radí.
Související
-
Kolaps z přehřátí hrozí laikům i zkušeným sportovcům. Jak poznat závažný stav od běžného vyčerpání?
Tepelné trauma z přehřátí může být pro sportovce skoro stejně nebezpečné jako náhlé srdeční selhání. Proč byste ho neměli podceňovat?
-
„Především dotyčného rychle zchladit.“ Přehřátí organismu nese příznaky jako opilost, popisuje lékař
Zátěž současných veder s sebou nese riziko přehřátí, zejména u starších lidí. Spíše než doplnit tekutiny je třeba člověka v takovém stavu vodou polít.
-
„První pomocí nelze ublížit.“ Obavami z pomoci provede operátor tísňové linky, ubezpečuje záchranář
Kolapsy z horkého počasí nebo tonutí u koupališť skýtají v létě rizika nejčastěji. Třetina lidí se přitom bojí poskytnout první pomoc ze strachu, aby neublížila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.