Ke šťastnému životu stačí málo, věří v dánské ekovesničce Friland

Kdo nemá dluhy, je svobodný, říkají obyvatelé malé osady Friland na severovýchodě Jutského poloostrova

Kdo nemá dluhy, je svobodný, říkají obyvatelé malé osady Friland na severovýchodě Jutského poloostrova. Dánové tu experimentují s alternativním způsobem života: nemají hypotéky, domy si postavili vlastníma rukama a obdělávají malá políčka, aby nemuseli chodit do supermarketů pro jídlo dovezené z druhé strany světa.

Andreas Hauch má černou čapku, modrý vlněný svetr a šálu proti ostrému severskému větru. Tlačí kolo po štěrkové cestě do srdce Frilandu, aby se pochlubil svým domem.

Tady to je vlastně přívěs. A tady to taky. To je základ. Říkal jsem si, že když zbytek domu pokazím, aspoň mi tohle zůstane,“ usmívá se. „Izolace je z balíků slámy, na ní vrstva hlíny. Většina částí domu je kompostovatelná. Třeba izolaci můžete sundat a ona se sama rozloží.“

Udržitelný život

Tady uprostřed zelených luk pár kilometrů od břehů Baltského moře stojí asi čtyřicítka domů, které nenajdete v katalogu žádné realitní společnosti. Lidé si obydlí zateplili mořskými řasami, mušlemi i starými novinami.

Stejně jako Andreas neplatí hypotéku, chodí jim ale účty za elektřinu a platí za pronájem půdy, dřevo na topení a jídlo. Tedy to, které si sami nevypěstují.

Ekologická vesnička Friland v Dánsku: co dům, to originál

Všechny rostliny, které tu vidíte, jsou k jídlu. Většina našeho jídla pochází ze zahrady. Když máme hlad, jdu ven a něco sklidím. Nemusím to balit do plastu. Snažím se produkovat co nejmíň odpadu to jde,“ zdůrazňuje.

Žít jinak se dá, jen mít odvahu

Andreas pracoval v Kodani, bydlel v malém bytě s vysokým nájmem. Před osmi lety si řekl dost. Spolu se ženou Christinou se rozhodli vychovávat děti v jiném prostředí a naučit je bojovat proti klimatickým změnám. Vzdali se civilizace a připojili se ke komunitní osadě na venkově.

V Dánsku je takových ekovesniček na pět desítek a podle nadačního fondu Gaia to je v přepočtu na obyvatele nejvíc na světě.

Ideální společnost? Sociokracie

Demokracie je, když zvolíte své zástupce do nějakého vládnoucího úřadu. V sociokracii je společná vláda, každý je její součástí. Aspoň tak tomu rozumím. Je to o rozdělování moci, ne o jejím koncentrování,“ vysvětluje Andreasi u čaje, jak to tu funguje.

Andreas je na svůj dům ve Frilandu hrdý. Svého rozhodnutí změnit život od základu nelituje

Rodina se musí zapojit do společného života, což je náročné a není to pro každého. Žije tu hodně důchodců a navzájem si všichni hodně pomáhají.

Je to otázka volby. Jsme docela chudí, nemáme peníze na rozhazování, ale máme něco navíc – nezávislost, spojení s přírodou a svými předky a hlavně svobodu,“ usmívá se Andreas.

Spustit audio
autoři: Matěj Skalický, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související