Karel Šíp

Bavit lidi se naučit nedá. Můžete nastudovat kvanta literatury, ale pokud k zábavě nejste vybaveni, stejně se bavičem nestanete. Alespoň se tak domnívá moderátor a čerstvý držitel ceny TýTý Karel Šíp. Své otázky mu v úterý pokládala Lucie Výborná.

Jsou moderátoři, kteří se desetkrát pokusí o vtip a vyjde jim pouze jeden. A pak jsou i takoví, kteří se ve výsluní diváckého zájmu hřejí už třicet let. Do této druhé kategorie patří i Karel Šíp, jehož nedávno diváci v televizní anketě ocenili cenou TýTý. Jaký je jeho recept na úspěch v oblasti televizní zábavy?

„Z padesáti, šedesáti procent musí být člověk k zábavě disponován – aby okamžitě poznal, co vtip je, a co vtip není. Zároveň je nutné mít pozitivní vzory,“ vzpomíná Karel Šíp například na legendární dvojici Werich-Horníček. „Kopírovat někoho se samozřejmě nedá, ocenit mistry však ano.“

Někteří z moderátorů neumí bavit lidí, další se zase stávají karikaturami sami sebe. A tím výčet možných moderátorských nešvarů nekončí. „Jsou moderátoři, kteří kladou otázky svému hostovi a rovnou nabídnou tři varianty odpovědí,“ přidává Karel Šíp další z častých chyb, jichž se moderátoři dopouštějí. „Vždy, když je otázka delší než odpověď, říkám si – chyba.“

Bavič Karel Šíp ve studiu Radiožurnálu

Člověk v moderátorském křesle by měl být především sám za sebe – a buď to divákovi příjemné je, nebo není. Stylizace do jiné role je podle Karla Šípa cestou do pekel. Co je pro talk show podobně zhoubné, však je i to, když se do nějaké role stylizuje moderátorův host. Jak to, že ve výběru svých hostů měl zatím Karel Šíp dosud štěstí? Jak se vlastně do svých pořadů připravuje? A v čem si jeho syn bere za vzor Leoše Mareše? Nejen to se dozvíte v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Karlem Šípem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio