JFK se narodil před 100 lety. Život jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů ukončila kulka atentátníka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy JFK s manželkou pár vteřin před smrtí v Dallasu 22.11.1963

Odvrátil hrozbu jaderného konfliktu, nastartoval americké dobývání vesmíru. Proslavilo ho také velké charisma a milostné pletky. To vše patřilo k životu charismatického muže, který se stal pětatřicátým prezidentem Spojených států. V pondělí uplynulo sto let od narození Johna Fitzgeralda Kennedyho, jehož úřadování v Bílém domě po tisíci dnech ukončil atentát v Dallasu.

„Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás. Ale co můžete udělat vy pro ni,“ prohlásil John Fitzgerald Kennedy ve svém prvním projevu v roli prezidenta Spojených států. Tehdy mu bylo 43 let a stále je nejmladším zvoleným prezidentem USA.

Měl za sebou kariéru senátora a poslance za Demokraty, službu u námořnictva i studium na Harvardu a po boku okouzlující první dámu Jacqueline a další členy klanu Kennedyů.

Navštívil i Prahu

Narodil se ve válečném roce 1917 do bohaté katolické rodiny s irskými kořeny jako druhý z devíti dětí. Jeho otec Joseph Kennedy byl bankéř a politik, který mezi roky 1938 a 1940 působil jako velvyslanec ve Velké Británii a dokázal svému synovi svými kontakty i penězi otevřít mnohé dveře.

Když prezident Kennedy v roce 1963 v Berlíně kritizoval komunistický systém a stavbu zdi, která rozdělila město, nebyl v Německu poprvé. Za studií procestoval Evropu včetně nacistického Německa, v roce 1939 dokonce navštívil okupovanou Prahu.

Na cestách sbíral materiály, které využil v diplomové práci Mnichovský appeasment, ve které obhajuje Mnichovskou dohodu, která podle něj dopřála Británii a Francii čas, aby se připravily na válku. Pár let na to už ale Kennedy bojoval v Pacifiku a jeho starší bratr Joseph zemřel při letecké misi nad Evropou. Po válce se JFK s podporou otce dal na politiku.

Výborný řečník, průměrný prezident

Kennedy v prezidentském úřadu pobyl pouze tisíc dní. Za tu dobu se mu mimo jiné podařilo nastartovat americký kosmický program nebo zažehnal hrozící jadernou válku se Sovětským svazem. Také ale navýšil počet amerických vojáků ve Vietnamu, kde pomalu začínala Vietnamská válka a vázla jeho spolupráce s evropskými spojenci. Na domácí scéně vyhlásil boj rasové segregaci a chtěl zlepšit postavení chudých Američanů.

22. listopadu 1963 ale jeho život ukončil atentátník v Dallasu. Okolnosti jeho smrti stále vyvolávají řadu pochybností a Kennedy ve Spojených státech platí za jednoho z nejpopulárnějších prezidentů. Historici ale charismatického řečníka hodnotí spíše jako průměrného prezidenta, který přeceňoval své schopnosti o znalosti.

autor: sed
Spustit audio