Jašek Mela

Mladý muž, jemuž se během jediného roku podařilo zdolat oba světové póly – a navíc muž, který to dokázal navzdory tomu, že ve svých třinácti letech přišel o roku a o nohu. Pátečním hostem Radiožurnálu byl polský dobrodruh Jašek Mela. Lucie Výborná se jej zeptala nejen na to, zda se cítí být spíše dobrodruhem, nebo horolezcem, ale například zda si stále uvědomuje hodnotu života stejně intenzivně jako před lety.

Lidé, kteří se otřeli o smrt, si začínají uvědomovat hodnotu života, domnívá se Jašek Mela. Stejný zážitek má prý i on. „Po nehodě jsem musel začít přemýšlet o tom, zda chci bojovat za svůj život – a za jaký život. Nechtěl jsem bojovat o život postiženého člověka, chtěl jsem bojovat o život, který budu žít naplno,“ vzpomíná na okamžiky, které následovaly poté, co se začal zotavovat ze zásahu téměř 15 tisíci volty elektrického proudu.

Když se člověk probudí v nemocnici, tomu, co se stalo, nejprve nemůže uvěřit. „Měl jsem pocit, že jde o zlý sen, který brzy pomine,“ přibližuje své pocity Jašek Mela. „Postupem času se však tento zlý sen stává skutečností. Když jsem zjistil, že mi amputovali ruku a nohu, uvědomil jsem si, že jde o strašnou noční můru, s níž se budu muset naučit žít.“

Už když ležel v nemocnici, začali jeho přátelé spřádat plány na to, jak mu pomoci zpět do života. „A krátce po návratu z nemocnice mi byla nabídnuta expedice na severní pól,“ vzpomíná polský dobrodruh.

Jašek Mela, handicapovaný polský dobrodruh a cestovatel

V jediném roce Jašek Mela dosáhl jižního i severního pólu, později vystoupal na Kilimandžáro i na legendární stěnu El Capitan a svým příkladem pomáhá lidem, kteří to potřebují. Jak vlastně podobné expedice – kteří jsou obtížné i pro lidi, kteří nejsou handicapovaní – vypadaly z pohledu mladého chlapce bez ruky a nohy? A co Jašek Mela plánuje dál? Nejen to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Jaškem Melou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio