Japonsko se obává excesů proti jaderným reaktorům ze strany Ruska i Číny, žádá změnu fungování Rady bezpečnosti OSN
Japonsko žádá změnu fungování Rady bezpečnosti OSN. Podle premiéra Fumia Kišidy je stávající model stálých členů a zneužívání jejich práva veta mimořádně nebezpečný a ohrožuje třeba bezpečnost jaderných elektráren v době válečných konfliktů. „Japonci chtějí, aby platila speciální pravidla i v době války, která by jaderné bloky chránila a která by všechny země dodržovaly,“ říká z Asie zpravodaj David Jakš.
„Japonsko provozuje 38 jaderných bloků, má nejvýkonnější atomovou elektrárnu na světě. Japonci vidí, jak jsou zranitelné jaderné elektrárny během války na Ukrajině,“ vysvětluje Jakš důvody Japonců k návrhu změny fungování OSN.
„Japonsko se obává případných excesů proti jaderným reaktorům ze strany Ruska i Číny. Právo veta v Radě bezpečnosti dává členům obrovský prostor pro prosazování vlastní vůle. Typickým příkladem je chování Ruska v Sýrii nebo na Ukrajině. Čína zase po celá desetiletí svým právem veta blokuje vyřešení krize v Barmě nebo v Severní Koreji. Bude to velmi těžké, Japonci to přiznávají, ale chtějí to zkusit,“ dodává David Jakš.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Razantní a extrémní témata vzbuzují emoce. Sociální sítě mohou mladé lidi radikalizovat, tvrdí politolog
-
Zelenskyj: Máme všechny signály o obnově dodávek zbraní. Pracujeme na tom, aby vše dorazilo včas
-
Turkovy aféry dál topí Motoristy, Piráti díky spojení se Zelenými rostou a Spolu ustálo Blažka, ukazuje model
-
Anisimovová postoupila poprvé v kariéře do finále Wimbledonu. O titul bude hrát proti Šwiatekové