Japonsko se obává excesů proti jaderným reaktorům ze strany Ruska i Číny, žádá změnu fungování Rady bezpečnosti OSN
Japonsko žádá změnu fungování Rady bezpečnosti OSN. Podle premiéra Fumia Kišidy je stávající model stálých členů a zneužívání jejich práva veta mimořádně nebezpečný a ohrožuje třeba bezpečnost jaderných elektráren v době válečných konfliktů. „Japonci chtějí, aby platila speciální pravidla i v době války, která by jaderné bloky chránila a která by všechny země dodržovaly,“ říká z Asie zpravodaj David Jakš.
„Japonsko provozuje 38 jaderných bloků, má nejvýkonnější atomovou elektrárnu na světě. Japonci vidí, jak jsou zranitelné jaderné elektrárny během války na Ukrajině,“ vysvětluje Jakš důvody Japonců k návrhu změny fungování OSN.
„Japonsko se obává případných excesů proti jaderným reaktorům ze strany Ruska i Číny. Právo veta v Radě bezpečnosti dává členům obrovský prostor pro prosazování vlastní vůle. Typickým příkladem je chování Ruska v Sýrii nebo na Ukrajině. Čína zase po celá desetiletí svým právem veta blokuje vyřešení krize v Barmě nebo v Severní Koreji. Bude to velmi těžké, Japonci to přiznávají, ale chtějí to zkusit,“ dodává David Jakš.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump uzavřel obchodní dohodu s Bruselem. Cla na dovoz z Evropské unie vzrostou na 15 procent
-
Na jihozápadě Německa vykolejil vlak. Při neštěstí zahynulo několik lidí, větší počet jich utrpěl zranění
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Sparty vedou nad Mladou Boleslaví 1:0. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Pogačar počtvrté ovládl Tour de France. Poslední etapu ovládl ve stoupání na Montmartre Van Aert