Jan Svěrák o pohádce Tři bratři: Místo vlka ve 3D jsme postavili obrovskou chlupatou loutku

27. červen 2014

„U filmu Vratné láhve, který je o starších lidech, jsem začal kulhat a měl výpadky paměti, tak jsem se pustil do pohádek,“ vysvětluje režisér Jan Svěrák jeden z důvodů, proč do kin přichází jeho nová filmová pohádka Tři bratři. „Jde o tři pohádky a k nim čtvrtá, které je všechny spojuje. Pohádka vám umožní pustit fantazii na špacír,“ vysvětluje Jan Svěrák v rozhovoru s Lucií Výbornou v Hostu Radiožurnálu.

Filmová pohádka Tři bratři spojuje dohoromady tři klasické pohádky – Karkulku, Šípkovou Růženku a O dvanácti měsíčkách. „Ve filmu vystupují tři bratři, kolem kterých se vyvinuly tři klasické pohádky,“ nastiňuje.

Do podoby pohádky promluvil i Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který první verzi filmu nechtěl podpořit. „Postavy byly prý nepropracované, tak jsme jim dali nějaké špatné vlastnosti – jeden z bratrů je zbrklý, druhý zasněný... No a to se fondu líbilo, tak nám pomohli,“ nastiňuje.

V pohádce o Karkulce chtěl Jan Svěrák vytvořit vlka ve 3D, nakonec však zvolil loutkovou improvizaci. „V pohádce musíte všechno zvětšit, kdyby tam byl místo vlka normální pejsánek, tak nevěříte, že by Karkulku snědl. Postavit ve 3D chlupatou potvoru by ale stálo rozpočet celé pohádky, tak jsme vytvořili obří loutku, ve které by mohl byt chlap,“ nastiňuje.

režisér Jan Svěrák

Na scénáři k pohádce, ostatně tak jako u většiny filmů Jana Svěráka, se podílel i jeho otec Zdeněk Svěrák. „Po Koljovi mi chodily americké scénáře, ale nelíbily se mi. Asi by byla náhoda, kdyby někdo jiný chtěl sdělit to, co chci sdělit i já,“ říká.

Jak probíhala příprava a natáčení pohádky Tři bratři? Kdo vytvořil muziku k filmu? A jak Jan Svěrák vytvářel scénář se svým otcem Zdeňkem Svěrákem? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu

autor: prh
Spustit audio