Jan Benda: Úspěšná generace mladých hráčů posouvá německý hokej stále blíže ke světové špičce

12. červenec 2022

Další evropskou hokejovou soutěží, kterou v pořadu Čistá hra probírá hokejový expert Radiožurnálu Sport Martin Procházka, je německá DEL liga. Postřehy k hokejovému dění u našich západních zahraničních sousedů přidá i Martin Ančička, který působil v německých klubech i reprezentaci. Jak vzpomíná na hokejový život za "kopečky" syn českých rodičů Jan Benda, který celou kariéru strávil v dresu reprezentace Německa? Proč dostávají v DEL lize přednost cizinci před domácími hráči?

Martine Ančičko, jak je to v Německu s počty cizinců v jednotlivých týmech? Může tam opravdu až polovina týmu být složená ze zahraničních hokejistů?

Je to tak. Každý klub má asi dvanáct licencí a do zápasu může nasadit devět cizinců. Německý hokej je vyloženě severoamericky orientovaný, protože devadesát procent zahraničních hráčů jsou Kanaďani a i v pozicích trenérů a manažerů figurují právě Kanaďané.

Honzo, v jaké kondici je aktuálně německý hokej ve srovnání s předchozími roky?

Hodně se to zlepšilo, protože se zlepšily mezinárodní styky a německý svaz získal hodně informací o vývoji mladých hráčů v zámoří. I trenéři v Německu se zdokonalují, což celkově posouvá celkovou kvalitu hokeje.

Čtěte také

V současnosti působíte jako hlavní kouč juniorky. Máte ambice se posunout i do neprestižnější DEL ligy?

Samozřejmě mám ambice nakouknout do DEL ligy. Rozhodl jsem se jít cestou postupného vývoje, kdy člověk začne u juniorky a posledních pár let pomáhám i u A-týmu, takže jsem v úzkém propojení mezi hlavním týmem a juniory. Starám se o hráče, kteří jsou blízko přechodu do hlavního týmu. Podobnou trenérskou cestou jako já se vydalo i spoustu bývalých hráčů, s kterými jsem často v kontaktu a toto mi doporučili.

V posledních letech se tvrdí, že rozdíl mezi světovou špičkou a německým hokejem se zmenšuje. Jak to momentálně vnímáte vy?

Hodně jsme se přiblížili k elitě a vidíme to i v mládežnickém hokeji, kde se výrazně prosadili borci kolem Seidera, Stützleho a potenciál mají i Reichel nebo Peterka. Tahle generace se na mistrovství světa hráčů do 20 let dostala hodně daleko a měla i šanci na zisk medaile. I proto v mezinárodním hokeji nejsme tak daleko od elity, jako tomu bylo dřív.

S jakými ambicemi vůbec jezdí výběr Německa na světové šampionáty?

I německý hokejový svaz poznává, že se přibližuje špičce, může hrát s každým a tak na vrchol sezony odjíždí většinou s myšlenkou zabojovat o medaili. Může to být i trošku podle vzoru Švýcarska, které se během deseti let také hodně zvedlo, hrálo i finále. A tam se směřuje i hokej v Německu.

Proč v německé nejvyšší hokejové soutěži momentálně působí jen hrstka českých hráčů? Které kluby v současnosti vládnou v DEL lize? Poslechněte si celou Čistou hru, která důkladně rozebírá hokej v Německu.

Čistá hra Martina Procházky každé úterý na Radiožurnálu Sport
Spustit audio

Související