Otakar Vejvoda: Ve Švédsku se mladí hráči dostanou na led i třikrát za den. Mají tak výbornou možnost pilovat individuální dovednosti
Čistá hra Martina Procházky se tentokrát zaměřuje na fungování hokeje ve Švédsku. Jak hokejový expert Radiožurnálu Sport vzpomíná na působení v AIK Stockholm? Svoje postřehy přidá i bývalý trenér Slavomír Lener, který ve Švédsku čtyři roky působil jako kouč. Proč se na severu Evropy táhne za jeden provaz? Mládežníkům se ve Švédsku věnuje i Otakar Vejvoda. Co říká bývalý útočník o jejich tréninku? Poslechněte si debatu o jedné z nejkvalitnějších evropských hokejových soutěží.
Slavomíre, jaké znalosti jste ve Švédsku načerpal a chtěl přenést do českého hokeje?
Primárně jsem chtěl do Česka přenést ten přístup, který ve Švédsku mají k mladým hráčům. Švédové už od dětství poctivě trénují, ale nikdo na ně extra netlačí. Výsledky a tvrdá práce se řeší až od dorosteneckých kategorií. U dětí do patnácti let se tam sportuje hodně spontánně a cílená práce začíná podstatně později než v Česku.
Čtěte také
Ani Švédsko před lety nezažívalo povedené období, ale dokázalo to změnit. Věříte, že české hokejové hnutí se také může spojit a otočit vývoj k lepším zítřkům?
Hodně si to přeji, že s novým prezidentem bude vůle celého hnutí táhnout za jeden provaz a jednou cestou. Snad se odstraní tabulky u mladých, junioři musí začít hrát za dospělé a dostávat šanci.
Oto, ve Švédsku mají mladí hráči možnost během dne se dvakrát až třikrát dostat na led. Bereš to jako obrovskou výhodu nebo je to čistě o kvalitě tréninku?
Vždy je to o provázanosti kvality i kvantity. "Extra" ledy znamenají to, že hráči mohou jít pilovat individuální dovednosti. Je to hlavně z důvodu, že během klasické tréninkové fáze není čas se na tyto aspekty tolik zaměřit. Pokaždé s hráči na ledě nejsem a oni se sami chodí zlepšovat ve střelbě, v nahrávkách nebo v nácviku jednotlivých činností.
Nenechte si ujít v pátek 17. června od 13 hodin vysílání Radiožurnálu Sport, kde v hodinové debatě promluví kandidáti na nového prezidenta Českého svazu ledního hokeje. Volba nového šéfa pak proběhne v sobotu 18. června.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Největší otázkou nyní je, kde má Írán svých 400 kilo obohaceného uranu, popisuje bezpečnostní expert
-
Koalice Spolu od začátku bitcoinové kauzy přišla o dva procentní body. Piráti mírně posilují, ukazuje STEM
-
Zařízení na výzkum a obohacování uranu. Jaká místa íránského jaderného programu USA zasáhly?
-
Izraelci pocítili úlevu. Ví ale, že úder USA na Írán může znamenat více útoků, říká česká velvyslankyně